Trojici Čechů, kteří v Německu týrali seniory, soud poslal na 9 a 11 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2016 16:50
Tresty vězení na devět až 11 let si ze soudní síně odnesla trojice Čechů, kteří loni v bavorském Weidenu údajně brutálně napadli a okradli zdejší rodinu. Starší lidé, které muži více než čtyři hodiny trýznili, si podle státního zástupce prožili noční můru. Josef Michl dostal trest ve výši 11 let, Martin Janouš a Martin Hrdlička si mají za mřížemi odsedět devět let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Weiden – Tresty vězení od devíti do 11 let uložil ve čtvrtek soud v německém Weidenu trojici Čechů za loňské brutální loupežné přepadení německé rodiny.

Muži ve věku 34 až 44 let postarší rodinu – včetně devětaosmdesátileté ženy – v jejím vlastním domě trýznili více než čtyři hodiny. Odcizili při tom peníze a šperky za více než 20 000 eur (přes 540 000 korun).

Josef Michl, Martin Janouš a Martin Hrdlička se do domu vloupali loni 17. září večer. Narazili přitom na trojici jeho obyvatel – jednasedmdesátiletého muže, jeho osmašedesátiletou ženu a její devětaosmdesátiletou matku. Češi všechny tři svázali, bili je a vyhrožovali smrtí. Na své oběti mířili plynovou pistolí, dávali jim nůž na krk nebo jím bodali jen těsně kolem jejich hlav.

Utrpení německých občanů skončilo až po více než čtyřech hodinách, když útočníci dům, jehož zapálením vyhrožovali, opustili. Odnesli si hotovost a šperky v hodnotě nejméně 20 799 eur (562 000 korun). Michl předtím po celém domě rozlil naftu a se svými spolupachateli rozsypal koření, aby zahladil stopy.

"Odporný čin"

Právě čtyřicetiletý Michl, který si během útoku počínal nejagresivněji, odešel od soudu s nejdelším trestem – 11 let odnětí svobody. Čtyřiatřicetiletý Janouš a o deset let starší Hrdlička byli odsouzeni k devíti letům vězení. Soudci, kteří čin skupiny označili za odporný, tak vyhověli požadavku státního zástupce.

Trojici, která dnes vyjádřila lítost, původně hrozily vyšší tresty, ale díky dohodě soudu, obhajoby a státního zástupce a přiznání pachatelů se maximální trest snížil. U Michla se nakonec rozhodovalo o trestu v rozmezí deseti a půl až 11 a půl roku, u Janouše a Hrdličky v rozmezí od osmi a půl do devíti a půl roku. Do trestu se trojici, která bude alespoň zpočátku v německém vězení, započítá doba strávená ve vazbě ve spolkové republice i v Česku, kde byli zatčeni.

S nápadem na loupežné přepadení, od něhož si sliboval zisk až 100.000 eur, přišel Janouš, jehož rodiče se s oběťmi znali. Spolu s Hrdličkou ve Weidenu opakovaně byli, aby se seznámili se situací. Dříve již několikrát trestaného Michla pak kontaktovali jako člověka, který se živil mimo jiné vymáháním peněz.

Soud, jehož rozhodnutí lze ještě napadnout mimořádným opravným prostředkem ve formě takzvané revize, dnes zdůraznil, že zločin se odehrál v domově rodiny, tedy v místě, kde se jeho obyvatelé cítili bezpečně. Snažil se také přiblížit pocity obětí, které byly čtyři hodiny konfrontovány s možnou smrtí. "Ti lidé už končili se životem," poznamenal jeden ze soudců.

Tři obyvatelé weidenského domu násilnosti zaplatili četnými zraněními včetně otřesu mozku, zlomených žeber a dalších kostí nebo řezných ran a pohmožděnin. Dodnes podle vlastních výpovědí trpí psychicky.

 

Právě se děje

Další zprávy