Trojice kosmonautů se vrátila na Zemi, na ISS byli půl roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 12. 2018 10:50
V kazašské stepi přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz MS-09, v němž se na Zemi vrátili tři kosmonauti. Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vypravili v červnu, zajistili mimo jiné vyložení zásilek z nákladních lodí Progress, Dragon a Cygnus.
Z mezinárodní vesmírné stanice se vrátila trojice kosmonautů. Ve vesmíru strávila půl roku | Video: Reuters

Prokopjev přivezl z ISS vzorky materiálu z otvoru, který byl za dosud neobjasněných okolností vyvrtán v plášti rakety Sojuz. Spolu s kolegou Olegem Kononěnkem vzorky odebral při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru. Analyzovat je mají experti z laboratoří ruské tajné služby FSB.

Kvůli zhruba dvoumilimetrové trhlině v létě unikl vzduch a v ISS klesl tlak. Posádka nebyla v ohrožení a trhlinu brzy hermeticky zakryla. Původně se uvažovalo o tom, že otvor v plášti lodě mohl způsobit náraz mikrometeoritu. V současnosti se podle ruských médií zkoumají hypotézy o poškození pláště lodi jak zvenčí, tak zevnitř, v obou případech není vyloučen zlý úmysl ani chyba při vrtání.

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila na Twitteru první fotografie z přistání a uvedla, že všichni členové posádky jsou v dobrém stavu. Absolvují nicméně nezbytnou zdravotní prohlídku a teprve poté se budou moci vrátit domů.

Američanka Serena Auňónová Chancellorová strávila ve vesmíru 197 dní a na palubě vesmírné stanice se podílela na stovkách vědeckých pokusů. Jak poznamenala agentura Reuters, Američané, pokud jde o dopravu svých astronautů na orbitální komplex, se nyní musejí spoléhat na ruské rakety a kosmické lodě Sojuz. Od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 čekají na vlastní nové lodě.

Problémy tehdy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos "neobvyklá událost", selhal jeden z motorů druhého stupně.

Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi. Posádka sice byla v pořádku, Ovčinin a Hague nicméně stejně raději strávili noc v nemocnici na Bajkonuru kvůli dalšímu pozorování.

Kromě Kononěnka na palubě ISS zůstali Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Další expedice se k nim má připojit v březnu příštího roku. Jejími členy mají být i Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, kteří se v říjnu kvůli poruše Sojuzu s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Video: Raketa Sojuz úspěšně vynesla loď se zásobami pro ISS.

Raketa Sojuz úspěšně vynesla loď se zásobami pro ISS | Video: NASA
 

Právě se děje

před 56 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy