Trojice kosmonautů se po půl roce vrátila z ISS na Zemi

ČTK ČTK
12. 3. 2015 6:17
Návratový modul dosedl v husté mlze a za mrazivých teplot jihovýchodně od kazašského města Džezkazganu.
V poslední fázi sestupu doprovází kosmonauty vždy padák.
V poslední fázi sestupu doprovází kosmonauty vždy padák. | Foto: Reuters

Astana - Americký astronaut Barry Wilmore a jeho dva ruští kolegové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová dnes po šesti měsících pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně přistáli v Kazachstánu.

Návratový modul dosedl v husté mlze a za mrazivých teplot jihovýchodně od kazašského města Džezkazganu krátce po 03:00 SEČ.

Wilmore, který na ISS působil jako velitel, již v úterý předal kontrolu nad orbitálním komplexem Američanovi Terrymu Virtsovi. Ten na stanici zůstává spolu s Italkou Samanthou Cristoforettiovou a Rusem Antonem Škaplerovem do poloviny května.

Na přelomu února a března Wilmore a Virts v rámci příprav dokovacích uzlů pro americké komerční lodě provedli tři výstupy vně ISS. Nová plavidla mají začít s dopravou astronautů na ISS za dva roky.

Serovová je po roce 1994 první ruskou kosmonautkou ve vesmíru. Spolu s Wilmorem a Samokuťajevem pracovala na ISS od konce loňského září.

Příští tříčlenná posádka má k ISS odstartovat koncem března. Jejími členy budou ruští kosmonauti Gennadij Padalka a Michail Kornijenko a Američan Scott Kelly. Poslední dva jmenovaní mají na vesmírné stanici strávit celý rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
Další zprávy