Tripolisem otřásla střelba a výbuchy. Nová libyjská vláda národní jednoty chystá přesun do metropole

ČTK ČTK
30. 3. 2016 7:57
Výbuchy a střelba otřásly v pondělí ráno hlavním městem Libye Tripolisem. Údajně by to mohlo souviset s tím, že libyjská vláda národní jednoty se chystá přesídlit z Tunisu do Tripolisu. Od poloviny února formovaná vláda národní jednoty čelí odporu některých radikálněji naladěných představitelů obou dosavadních libyjských vlád a premiér vlády v Tripolisu varoval, že vláda národní jednoty do metropole nepřesídlí. Západní mocnosti ale tlačí na to, aby vláda národní jednoty začala pracovat, a doufají, že bude schopna čelit hrozbě takzvaného Islámského státu.
Tripolisem ve středu ráno otřásly výbuchy a střelba. (Ilustrační foto)
Tripolisem ve středu ráno otřásly výbuchy a střelba. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Tripolis - V Tripolisu byly ve středu brzy ráno slyšet silné výbuchy a vypukla střelba. Podle agentury Reuters by to mohlo souviset se spekulacemi, že nová libyjská vláda národní jednoty, podporovaná OSN, se chystá přesídlit z Tunisu do libyjské metropole. Proti tomuto přesunu je samozvaná vláda a některé ozbrojené frakce v Tripolisu.

Vláda národní jednoty byla nominována na základě plánu na ukončení politického chaosu, ve kterém se země ocitla po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího. Toho svrhla lidová revoluce na počátku roku 2011.

V zemi postupně vznikla dvě konkurenční mocenská centra: hlavní město Tripolis a podstatnou část západní Libye ovládá islamistická vláda a parlament, východní část země je pod kontrolou mezinárodně uznávané vlády vedené Abdalláhem Sáním a podporované parlamentem se sídlem v Tobrúku. Další části Libye jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic.

"My, vláda národní jednoty, budeme brzy... během několika dní v hlavním městě Tripolisu," řekl 17. března premiér této vlády Fáiz Sarrádž v rozhovoru s televizní stanicí Libya HD se sídlem v Jordánsku.

Od poloviny února formovaná vláda národní jednoty čelí odporu některých radikálněji naladěných představitelů obou dosavadních libyjských vlád a premiér vlády v Tripolisu varoval, že vláda národní jednoty do metropole nepřesídlí.

Západní mocnosti ale tlačí na to, aby vláda národní jednoty začala pracovat, a doufají, že bude schopna čelit hrozbě takzvaného Islámského státu (IS).

Politický chaos v Libyi umožnil mimo jiné posílení pozic radikální organizace Islámský stát, která ovládá oblast v okolí severolibyjské Syrty.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy