Třicet let za mřížemi, duševně choré bratry očistil test DNA

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
4. 9. 2014 10:48
Americká justice přiznala přehmat a pustila na svobodu dva nevlastní sourozence, kteří byli v roce 1983 nespravedlivě usvědčeni ze znásilnění a vraždy jedenáctileté dívky.
Nespravedlivě odsouzení Henry McCollum (vlevo) a jeho nevlastní bratr Leon Brown.
Nespravedlivě odsouzení Henry McCollum (vlevo) a jeho nevlastní bratr Leon Brown. | Foto: Reuters

Raleigh - Americká justice přiznala další přehmat a po třiceti letech pustila na svobodu dva duševně nemocné bratry, kteří byli nespravedlivě usvědčeni ze znásilnění a vraždy jedenáctileté dívky.

Od obvinění je očistily nové testy DNA, o které se zasadila severokarolínská nevinnostní vyšetřovací komise (Innocence Inquiry Commission - pozn. red.).

Více než polovina života za mřížemi

Tehdy 19letého Henryho Lee McColluma a jeho o čtyři roky mladšího nevlastního bratra Leona Browna rozsudek v roce 1983 poslal na šibenici, informoval server The Time.

Mladšímu z nich byl ale trest později zmírněn na doživotí, za mřížemi tak strávil téměř dvakrát tolik času než do svých teenagerovských let na svobodě. Starší se stal nejdéle vězněným člověkem v cele smrti v Severní Karolíně.

"Je děsivé, že náš právní systém umožnil poslat za mříže dvě mentálně postižené děti za čin, s nímž neměly co do činění, a pak je nechal trpět třicet let," uvedl McCollumův právník Ken Rose.

"Není možné slovy vyjádřit, čím si tito muži prošli a kolik toho ztratili."

Přiznali se pod nátlakem

Sabrina Buieová byla nalezena polonahá v sójovém poli v Severní Karolíně. Policisté nevlastní sourozence zadrželi o několik týdnů později a dvojice se k dívčině vraždě i znásilnění přiznala. Podle jejich advokátů pod nátlakem.

McCollum se podle informací BBC přiznal po pěti hodinách intenzivního výslechu, a to za nepřítomnosti jakéhokoli člena rodiny nebo i právníka.

Podle Brownova právníka Jamese Paynea se duševně nemocní sourozenci domnívali, že po podpisu přiznání mohou odejít domů. "Když se Henry přiznal, vstal, aby odešel z výslechové místnosti," uvedl Payne.

S místem činu je ale žádný fyzický důkaz ani tehdy nespojoval. Oba muži svá přiznání později odvolali. Brown pak v roce 2010 požádal o otestování nedopalku cigarety z místa činu. Žádné důkazy DNA, které by dvojici dokázaly s činem spojit, se tam nenašly.

Pravý vrah zřejmě bydlel blok od místa činu

Do sporu se vložila i zmíněná vyšetřovací komise, která pak letos v červenci oznámila, že DNA ve skutečnosti patří dnes 74letému muži jménem Roscoe Artis. Ten si shodou okolností odpykává doživotní trest za jiné znásilnění a vraždu, jež zřejmě spáchal jen několik týdnů od smrti Sabriny Buieové. V době její vraždy bydlel jen jeden blok od místa činu.

"Myslím, že jsem brečela víc než Leon," uvedla jedna z advokátek Browna, Ann Kirbyová. "Vždycky říkal: Můžou jít až na severní pól a nic nenajdou," parafrázuje Brownova slova Kirbyová. "Když jsme slyšeli rozsudek, řekli jsme: 'šli až na severní pól', a on uvedl: 'určitě ano'."

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy