Tribunál EU zamítl žalobu dvou firem z holdingu Agrofert na pozastavení eurodotací

ČTK ČTK
23. 9. 2022 12:09
Tribunál Evropské unie zamítl žaloby dvojice firem z holdingu Agrofert na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací z fondů Evropské unie.
Logo společnosti Agrofert na budově jejího sídla na pražském Chodově
Logo společnosti Agrofert na budově jejího sídla na pražském Chodově | Foto: ČTK

Mlékárna Hlinsko a Primagra neuspěly se stížností na předloňské rozhodnutí, k němuž komise dospěla na základě auditu střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše.

Na soudní verdikt z poloviny září dnes upozornila Česká televize.

Obě firmy se loni obrátily na druhou nejvyšší soudní instanci EU, protože nesouhlasily s výsledky auditu. Podle komise neměly nárok na dotace, neboť auditoři dospěli k závěru, že Babiš jako premiér stále ovládá holding, i když jej vložil do svěřenských fondů. Babiš s tímto závěrem nesouhlasil a tvrdil, že převedením do fondů vyhověl českým zákonům.

Firmy argumentovaly zejména tím, že komise porušila jejich práva, když neměly během auditního řízení "možnost být vyslechnuty". Brusel by navíc podle obou společností neměla prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém.

Soud námitky firem v písemném verdiktu 14. září zamítl a nařídil jim uhradit náklady řízení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy