reklama
 
 

Smrt Kuciaka: Prokurátor obvinil tři lidi z úkladné vraždy. Policie zasahuje na jihu

Aktualizováno 28. 9. 2018 15:54
Tři z osmi zadržených při čtvrteční policejní razii na Slovensku, která se konala v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, byli obviněni z úkladné vraždy a z dalších trestných činů. Uvedla to mluvčí slovenské generální prokuratury Andrea Predajňová. Večer se v Bratislavě, Banské Bystrici a Košicích uskutečnily protestní pochody Za slušné Slovensko.

Bratislava - Podle slovenského Denníku N jsou tři obvinění Tomáš Sz., Miroslav M. a Z. A. Zbylých pět osob kriminalisté po výslechu propustili na svobodu. Vyšetřovatel podle mluvčí připraví podnět prokurátorovi, aby podal návrh na uvalení vazby na zmiňovanou trojici. O vazebním stíhání rozhoduje soud.

Podle slovenského trestního zákona za úkladnou vraždu dvou osob hrozí pachatelům v případě prokázání viny doživotí.

Právník zastupující rodinu Jána Kuciaka Denníku N řekl, že rozhodnutí bylo očekávané. "Mezi zadrženými byly i osoby, které mohly, ale nemusely mít s úkladnou vraždou něco společného. Případ se vyvíjí, žádné bližší informace, které bych mohl zveřejnit, nemám," uvedl.

Ze zveřejněných iniciál vyplývá, že mezi obviněnými je muž, který podle dřívějších informací médií v minulosti pracoval jako policejní vyšetřovatel, a také jeho příbuzný, bývalý profesionální voják.

Razie u podnikatelovy tlumočnice

Slovenská média informují také o policejní razii v jihoslovenském Komárně, která podle deníku Aktuality.sk s vraždou novináře a jeho snoubenky souvisí. "Víme, že policie dnes v Komárně zadržela čtyřiačtyřicetiletou překladatelku, která měla překládat z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera," uvedl pro on-line deník Aktuálně.cz šéfredaktor slovenského zpravodajského deníku Aktuality.sk Peter Bárdy.

Šéfredaktor deníku, kde Kuciak pracoval, dodal, že pokud se prokáže spojitost překladatelky s vraždou novináře a jeho přítelkyně, tak se v příběhu znovu objevuje jméno "toxického podnikatele". Ten si momentálně již více než dva měsíce odpykává trest ve vězení. 

"Marián Kočner je jeden z nejtoxičtějších podnikatelů v novodobé historii Slovenska. Je to člověk, který se pokusil obsadit televizi Markíza v devadesátých letech. Dnes je známá jeho kauza televizních směnek s Pavlem Ruskem, bývalým šéfem Markízy, v hodnotách desítek milionů," dodal pro Aktuálně.cz Bárdy.

Kuciakovi opakovaně vyhrožoval

Šéfredaktor připomněl, že Ján Kuciak často psal o Kočnerových kauzách. "Dokonce v srpnu minulého roku Ján objevil chyby ve vyšetřování případu karuselových obchodů, kdy si Kočner sám mezi sebou prodával hotely na Donovalech," vysvětlil Bárdy s tím, že podnikatel Kuciakovi opakovaně vyhrožoval.

"Loni na podzim mu oznámil, že na něj a jeho rodinu začne sbírat špínu. A dokonce mu psal SMSky o Vánocích. Takže Kočner je v životě a práci Jána Kuciaka nesmírně důležitou postavou," přesvědčuje Bárdy. 

Přestože zatím není zcela známá identita tří obviněných, podle šéfredaktora je jeden z nich bývalý policista, který se účastnil také mezinárodních bezpečnostních cvičení. 

Kdy budou známy další bližší podrobnosti vyšetřování Bárdy nedokáže odhadnout. "Doufám, že to bude v době, kdy budou všechny podklady k obvinění připraveny tak, aby je prokuratura přijala a aby mohlo pokračovat vyšetřování," sdělil. 

Kuciak a jeho snoubenka byli zastřeleni ve svém domě ve vesnici Veľká Mača 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla usmrcena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Slovenská policie i prokuratura jako důvod Kuciakovy vraždy již dříve označily jeho novinářskou práci.

V pátek večer se v Bratislavě, Banské Bystrici a Košicích uskutečnily protestní pochody Za slušné Slovensko.

autor: mdan | 28. 9. 2018 14:34

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama