Tři tisíce hasičů v Portugalsku likvidují na 150 přírodních požárů, teploty dosahují až 40 stupňů

ČTK ČTK
15. 8. 2017 18:18
Tři tisíce hasičů v Portugalsku likvidují více jak 150 přírodních požárů. V nejbližších dnech se přitom počasí podle předpovědí nezmění a bude dál horko a sucho. Teploty budou ve vnitrozemí dosahovat až 40 stupňů Celsia. Od 9. srpna bylo podle úřadu pro civilní ochranu zraněno 55 lidí. Na uhašení ohně, který sužoval okolí města Vila de Rei v centrální části země už třetí den, bylo potřeba nasadit 800 hasičů a cisternová letadla.
Požáry v Portugalsku
Požáry v Portugalsku | Foto: Reuters

Lisabon - Zhruba tři tisíce hasičů se v Portugalsku snaží zlikvidovat přes 150 přírodních požárů. Plamenům nahrává vleklé horko a sucho, uvedla s odkazem na místní úřady agentura AP. V nejbližších dnech se přitom počasí podle předpovědí nezmění. Mluvčí úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová řekla, že od 9. srpna bylo při požárech zraněno 55 lidí, z toho čtyři vážně.

Na uhašení ohně, který sužoval okolí města Vila de Rei v centrální části země už třetí den, bylo potřeba nasadit 800 hasičů a cisternová letadla. Z města bylo v pondělí evakuováno 112 osob.

Do boje s dalším požárem ve středním Portugalsku, jenž ohrožoval vesnice Ferreira do Zezere a Macedo de Cavaleiros, bylo zapojeno 300 hasičů. Počasí v nejbližších dnech práci hasičům neuleví: podle předpovědi budou teploty ve vnitrozemí dosahovat až 40 stupňů Celsia.

V sobotu úřad pro civilní ochranu zaznamenal v jediném dni rekordních 268 požárů. Úřad sdělil, že 90 procent z nich založili záměrné či náhodně lidé.

Letošní požáry strávily v Portugalsku více než třetinu lesního porostu. Při rozsáhlém lesním požáru, který v červnu zasáhl okolí obce Pedrógão Grande, zemřelo 64 lidí; nemálo z nich zahynulo v autech, když se pokoušeli před ohněm ujet.

 

Právě se děje

Další zprávy