Tři Palestinci v Izraeli útočili s nožem, jeden z nich byl zabit

ČTK ČTK
7. 10. 2015 19:54
Tři Palestinci dnes v Izraeli zaútočili nožem na kolemjdoucí. Jedním pachatelem byla žena, kterou napadený v sebeobraně vážně zranil. Další útočník byl zabit a třetího zadrželi kolemjdoucí. Násilí se v zemi stupňuje, v sobotu byli ubodáni dva židé, další oběť útok nožem přežila.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Tři útoky nožem spáchali dnes Palestinci v Izraeli. Premiér Benjamin Netanjahu kvůli přibývajícímu násilí zrušil cestu do Evropy a vyzval občany k nejvyšší ostražitosti.

Při prvním incidentu osmnáctiletá Palestinka v jeruzalémském Starém městě napadla nožem třicetiletého Izraelce. Bodla ho do zad, ale muž se stačil otočit a postřelit ji svou zbraní. Žena byla ve vážném stavu převezena do nemocnice.

Později Palestinec ozbrojený nožem napadl ve městě Kirjat Gat izraelského vojáka. Vytrhl mu zbraň a vojáka lehce zranil. Útočníkovi se podařilo utéct do domu, ale vojáci ho dopadli a zastřelili.

Třetí incident se odehrál před nákupním střediskem ve městě Petah Tikva, které leží v sousedství Tel Avivu. Asi třicetiletý útočník tam napadl 25letého muže, kterému stačil způsobit jen lehké zranění, než ho přemohli kolemjdoucí a posléze předali policii.

Útok na hlavní třídě

Útok v Jeruzalémě se stal na ulici Hagai, což je hlavní třída Starého města. Izraelci po ní většinou chodí ke Zdi nářků. Bydlí zde větší počet Židů, kteří se hlásí ke skupině Ateret Cohanim, která prosazuje stěhování židovského obyvatelstva do jeruzalémských čtvrtí, kde žije hlavně arabské obyvatelstvo. Ulice Hagai patří k nejstřeženějším místům v Izraeli a denně je tam několik desítek policistů.

V Jeruzalémě šlo tento týden již o třetí útok vedený nožem. V sobotu byli k smrti ubodáni dva židé, kteří směřovali ke Zdi nářků, těžké zranění utrpěla žena jednoho z nich a její syn. Izraelská bezpečnost útočníka dopadla a zastřelila. O několik hodin později pak Palestinec pobodal židovského mladíka a způsobil mu středně těžká zranění. I tento viník zemřel.

Podobné incidenty se začaly množit v minulých týdnech a zahynulo při nich už sedm lidí. Izraelská vláda kvůli tomu zpřísnila bezpečnostní opatření. Policie dnešní útok označila za teroristický čin.

Premiér odložil setkání s Merkelovou

Netanjahu se měl ve čtvrtek sejít v Německu s kancléřkou Angelou Merkelovou, ale dnes cestu kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci odložil. Vyzval také Izraelce k nejvyšší ostražitosti a k "zachování chladné hlavy" tváří v tvář násilí, které "sužuje Jeruzalém a Západní břeh Jordánu a rozšiřuje se do Izraele".

V rámci bezpečnostních opatření Izrael zakázal vstup do Starého města Palestincům, kteří tam nemají bydliště. V úterý bylo toto nařízení odvoláno stejně jako zákaz vstupu do mešity Al-Aksá, který platil pro všechny palestinské muže mladší 50 let.

Mešita leží na Chrámové hoře, která je posvátným místem pro muslimy i židy. V minulých týdnech se tam odehrálo množství incidentů, při nichž Palestinci útočili na Izraelce kamením a zápalnými bombami. Izrael dovoluje Židům vystoupit na horu, pod níž je zbytek po zbořeném židovském chrámu, Zeď nářků. Modlit se ale na hoře nesmějí. Palestinci tvrdí, že vláda chce toto opatření rozšířit a povolit Židům se v blízkosti mešit také modlit.

Další incident se stal dnes u Jeruzaléma, kde Palestinci házeli kamení na automobil s izraelskou řidičkou. Žena byla zraněna, ale podařilo se jí uprchnout, i když se ji útočníci snažili vytáhnout z auta.

Některá izraelská média hovoří kvůli přibývajícím incidentům o třetí intifádě - protiizraelském povstání. První zahájili Palestinci v 80. letech, druhé v roce 2000. Palestinská samospráva oznámila, že nemá zájem o stupňování násilností.

 

Právě se děje

Další zprávy