Tři stovky policistů v Británii čelí obvinění, že na obětech vynucovali sex

ČTK ČTK
8. 12. 2016 12:01
Přes tři sta policistů čelilo za uplynulé dva roky obvinění ze sexuálního vydírání. Podle zprávy, kterou má k dispozici televizní stanice BBC, zneužívali svých pravomocí a vymáhali sexuální styk na obětech trestných činů. Nejčastěji šlo o oběti domácího násilí a lidi závislé na drogách či alkoholu. Ministryně vnitra zprávu označila za šokující.
Dům, na který policie zaútočila, měl sloužit jako výrobna výbušnin.
Dům, na který policie zaútočila, měl sloužit jako výrobna výbušnin. | Foto: Reuters

Londýn – Více než 300 anglických a velšských policistů si v posledních dvou letech vyslechlo obvinění ze sexuálního vydírání. Pohlavní styk podle zprávy, o které informoval zpravodajský web BBC, vymáhali i na obětech trestných činů.

Zneužívání postavení ve snaze vynutit si sex je podle policejní inspekce v současnosti nejzávažnější formou korupce, která se u policie v Anglii a Walesu vyskytuje.

Počet útoků proti migrantům vzrostl o 50 procent, ty příběhy Poláků a Slováků, kteří jsou napadání, slýcháme všichni, říká novinář Jakub Krupa.
6:13
Počet útoků proti migrantům vzrostl o 50 procent, ty příběhy Poláků a Slováků, kteří jsou napadání, slýcháme všichni, říká novinář Jakub Krupa. | Video: Filip Horký

Podle zprávy, která mapuje období dvou let, čelilo obvinění ze zneužití svého postavení za účelem vynucení sexu 306 policistů a několik desítek dalších zaměstnanců policie. Zhruba ve 40 procentech případů obvinily policisty z takového chování oběti domácího násilí. Další početnou skupinu tvořili lidé závislí na drogách či alkoholu.

Mezi počtem podezřelých a počtem propuštěných policistů je podle zprávy "zjevná disproporce". Podle autora studie Mikea Cunninghama může být rozměr sledovaného problému ještě mnohem větší, neboť nelze vyloučit, že řada obětí policejního sexuálního nátlaku neměla odvahu informovat úřady.

Rada britských policejních velitelů už přiznala, že problém je závažný a označila jej za "chorobu". Ministryně vnitra Amber Ruddová zprávu označila za šokující. U policie podle ní není místo pro nikoho, kdo by byl usvědčen z podobného chování.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy