Tři sebevražední atentátníci zaútočili na mešitu v Nigeru, zahynulo šest lidí

ČTK ČTK
5. 6. 2018 19:50
Oblast je baštou islamistické teroristické skupiny Boko Haram, která usiluje o vytvoření státu založeného na přísném výkladu islámského práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Niamey - Tři sebevražední útočníci v pondělí večer v mešitě na jihovýchodě Nigeru zabili šest lidí a dalších 37 zranili. Věřící se v mešitě setkali u příležitosti ukončení denního půstu dodržovaného během ramadánu. S odkazem na úterní sdělení nigerské vlády o tom informovala agentura Reuters. Útok je připisován teroristické skupině Boko Haram.

Útok se odehrál ve městě Diffa, které leží u Čadského jezera a hranice s Nigérií, Čadem a Kamerunem. Oblast je baštou islamistické teroristické skupiny Boko Haram, která usiluje o vytvoření státu založeného na přísném výkladu islámského práva. V uplynulých devíti letech si násilí páchané touto skupinou vyžádalo přes 20 tisíc obětí, hlavně na severovýchodě Nigérie, a více než 2,5 milionu lidí vyhnalo z domovů.

Ministr vnitra Nigeru Mohamed Bazoum v prohlášení uvedl, že v pondělí útočil muž a dvě dívky. Všichni byli opásáni výbušninami.

Boko Haram se rozdělila na dvě frakce, z nichž jedna přísahala věrnost teroristické organizaci Islámský stát. Skupina do útoků stále častěji zapojuje ženy a dívky. Některé mladé ženy, které z této extremistické skupiny utekly, tvrdí, že islamisté dívky nutí k sebevražedným útokům s pomocí drog.

Po tragickém útoku na nigerské město Bosso v červnu 2016 přišlo o život 32 nigerských vojáků. Čad poté vyslal Nigeru na pomoc 2000 svých vojáků, v říjnu loňského roku je ale stáhl.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy