Tři sebevražední atentátníci zaútočili na mešitu v Nigeru, zahynulo šest lidí

ČTK ČTK
5. 6. 2018 19:50
Oblast je baštou islamistické teroristické skupiny Boko Haram, která usiluje o vytvoření státu založeného na přísném výkladu islámského práva.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Niamey - Tři sebevražední útočníci v pondělí večer v mešitě na jihovýchodě Nigeru zabili šest lidí a dalších 37 zranili. Věřící se v mešitě setkali u příležitosti ukončení denního půstu dodržovaného během ramadánu. S odkazem na úterní sdělení nigerské vlády o tom informovala agentura Reuters. Útok je připisován teroristické skupině Boko Haram.

Útok se odehrál ve městě Diffa, které leží u Čadského jezera a hranice s Nigérií, Čadem a Kamerunem. Oblast je baštou islamistické teroristické skupiny Boko Haram, která usiluje o vytvoření státu založeného na přísném výkladu islámského práva. V uplynulých devíti letech si násilí páchané touto skupinou vyžádalo přes 20 tisíc obětí, hlavně na severovýchodě Nigérie, a více než 2,5 milionu lidí vyhnalo z domovů.

Ministr vnitra Nigeru Mohamed Bazoum v prohlášení uvedl, že v pondělí útočil muž a dvě dívky. Všichni byli opásáni výbušninami.

Boko Haram se rozdělila na dvě frakce, z nichž jedna přísahala věrnost teroristické organizaci Islámský stát. Skupina do útoků stále častěji zapojuje ženy a dívky. Některé mladé ženy, které z této extremistické skupiny utekly, tvrdí, že islamisté dívky nutí k sebevražedným útokům s pomocí drog.

Po tragickém útoku na nigerské město Bosso v červnu 2016 přišlo o život 32 nigerských vojáků. Čad poté vyslal Nigeru na pomoc 2000 svých vojáků, v říjnu loňského roku je ale stáhl.

 

Právě se děje

Další zprávy