Tři roky krize: Bohatí jsou ještě bohatší než dřív

Radim Klekner Radim Klekner
25. 7. 2011 17:40
Milionáři si za krize polepšili, koncerny zbohatly, velké firmy vykazovaly rekordní růst
Krach finančního ústavu Lehman Brothers přivedl bohaté k ještě většímu bohatství.
Krach finančního ústavu Lehman Brothers přivedl bohaté k ještě většímu bohatství. | Foto: Reuters

New York, Londýn, Berlín - Platy řadových občanů v uplynulých třech let nerostly a jejich majetek se nerozrůstal. A to v kterékoli zemi na světě. Spíše naopak.

Na úsvitu finanční krize mezi lety 2007-2009 naopak bohatli příslušníci nejmajetnějších vrstev. Tento trend pokračoval i loni, a to nebývalou měrou.

Podle společnosti Boston Consulting Group se počet dolarových milionářů, tedy jedinců, kteří mají volně k dispozici alespoň 1 000 000 USD, zvýšil o 12,2 procenta.

Nárůst skupiny nejbohatších osob přitom dlouhodobě činí přibližně sedm procent ročně. Loni jich ve světě přibylo více než deset milionů, přičemž jejich disponibilní majetek se vyšplhal na hodnotu 47,4 bilionu dolarů.

Nejvíce těchto lidí žije podle zprávy Boston Consulting Group ve Spojených státech, kolébce celosvětové finanční krize.

V USA je registrováno 5,2 milionu milionářských rodin, v Japonsku 1,5 milionu, v Číně jeden milion a ve Velké Británii 570 tisíc.

20 tisíc českých milionářů

Londýnská City se za krize trochu otřásla, ale prosperuje dál.
Londýnská City se za krize trochu otřásla, ale prosperuje dál. | Foto: Wikipedia Commons

Mnohem důležitější než počet milionářů je ale celková výše majetku, který kontrolují. Zatímco představují jen necelé jedno procento světové populace, shromáždili ve svých rukou postupně 39 procent veškerého bohatství, kterým svět disponuje, alespoň co se týče finanční hotovosti.

K obdobným výsledkům dospěli také analytici investiční banky Merrill Lynch či experti poradenské společnosti Capgemini sídlící ve Francii.

Počet velmi bohatých Čechů je nyní odhadován na dvacet tisíc. V roce 2008, ze kterého pocházejí poslední přesná čísla, to bylo 17 tisíc osob. V prvním roce celosvětové finanční krize se přitom počet dolarových milionářů zvýšil v Česku oproti předchozímu roku o 15 procent.

K dalšímu zmnožení bohatství "horních dvaceti tisíc" přispěl v uplynulých letech růst cen ropy, zlata a dalších hlavních komodit, s nimiž se obchoduje na světových trzích.

Prosperují velcí boháči i velké firmy

Největší nárůsty počtu velmi bohatých osob zaznamenávala tak jako v minulosti vedle Středního východu a Latinské Ameriky postkomunistická východní Evropa.

Počet těch, kdo mají k dispozici alespoň milion dolarů volného kapitálu k investování, vzrostl o dvanáct procent.
Počet těch, kdo mají k dispozici alespoň milion dolarů volného kapitálu k investování, vzrostl o dvanáct procent. | Foto: Aktuálně.cz

Prosperovaly také velké koncerny a společnosti - na rozdíl od těch malých a středních. Americká finanční skupina Citygroup zaznamenala kupříkladu za loňský rok rekordní čistý zisk ve výši deseti miliard dolarů.

Škoda Auto ve srovnání s rokem 2009 zdvojnásobila loni svůj provozní zisk na 11,3 miliardy korun. Skupina Komerční banky vykázala v roce 2010 čistý zisk ve výši 13 miliard Kč, což je o 21 procent více než v předchozím období.

Prosperita společností se odráží také v platech jejich managementu. Zatímco v šedesátých letech představovaly příjmy jednoho procenta nejbohatších osob v USA osm procent všech příjmů, loni to bylo již dvacet procent této sumy.

 

Právě se děje

Další zprávy