Testy pro všechny, taxi pro seniory. Tři německá města zvládají covid a ukazují jak

Helena Truchlá Helena Truchlá
26. 1. 2021 6:05
Měřítko toho, zda má Německo pandemii koronaviru pod kontrolou, nebo ne, je jasně dané. Institut Roberta Kocha (RKI), přední epidemiologické pracoviště, jehož experti pravidelně radí kancléřce Angele Merkelové, udává hranici 50 nově nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel týdně. Několika městům se daří držet se pod touto hodnotou. Hodně testujeme a chráníme staré, popisují strategii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na mapě osmdesátimilionového Německa, kterou RKI každý den aktualizuje, vypadají Rostock, Münster a Tübingen jako žluté skvrny v červeném poli. Znamená to, že tam každý den testy odhalí mnohem méně nakažených covidem-19 než ve zbytku země, a to navzdory tomu, že se jedná o relativně velká města.

Nemocní teď přibývají pomaleji v celém Německu, stále je to ale víc než 100 případů na 100 tisíc obyvatel týdně.

Pro srovnání: v Česku, kde se případy sčítají v dvojnásobně dlouhém intervalu, přibylo podle poslední aktualizace za dva týdny 1075 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Od víkendu proto Německo zařadilo celé území Česka do kategorie "vysoce rizikových států". 

V jihoněmeckém Tübingenu úspěch přičítají vlastnímu speciálnímu modelu prevence, který vytvořila lékařka a šéfka místního Červeného kříže Lisa Federleová. Federální systém totiž dává v boji s pandemií značné pravomoci nejen spolkovým zemím, ale i okresům a jednotlivým městům. Federleová tak na jaře vybavila svůj pracovní vůz stanicí na rychlé testování na koronavirus, se kterým začala objíždět domovy důchodců. Na podzim si z peněz z veřejné sbírky nakoupila další zásobu rychlotestů a nabízí je zájemcům zdarma - přímo na historickém náměstí v centru asi 90tisícového města.

Samospráva nabízí starším lidem svezení taxíkem v ceně obyčejné jízdenky na autobus a rozdává jim respirátory s úrovní ochrany FFP2. V čase mezi 9. a 11. hodinou dopoledne je nakupování vymezeno jen starším 65 let. Zbytek lidí pak úřady vyzývají, aby využili možnosti a nechali se testovat, zejména když chtějí navštívit starší příbuzné.

Strategie se nejspíš osvědčuje, píše list Tageszeitung: i když na podzim počet nakažených ve městě vzrostl, nemocnice zůstaly v porovnání se zbytkem země spíš prázdné. Nyní tu mají týdenní počet nakažených necelých 49 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Okamžité zakročení

Podle Federleové je sada opatření dobře použitelná i jinde v Německu, centrální vláda i zástupci dalších měst se tomu ale brání. Rychlotesty považují za příliš nespolehlivé. "Podle mě je to tak nesmyslné, jako kdybych řekla, že nebudu používat kondom, protože také není stoprocentně jistý," odmítá takový postoj Federleová. 

Dvousettisícový přístav Rostock na pobřeží Baltského moře dlouhodobě sází na strategii rychlé reakce. Loni 11. března, tedy den předtím, než Česko vyhlásilo nouzový stav, a o pět dní dříve, než vláda Andreje Babiše nechala zavřít státní hranice, zrušil starosta Claus Ruhe Madsen krátce před začátkem koncert pro pět tisíc návštěvníků, i když nemusel.

S předstihem nechal zavřít i školy a také začal s plošným testováním záchranářů, zaměstnanců městské nemocnice i pečovatelských zařízení - a to i těch bez příznaků.

Nyní se tu týdenní hodnota drží opět nízko (v neděli dosáhla 34). Madsen považuje za rozhodující personální posílení hygienických stanic ještě během léta, ty teď dohledávají případy nákazy. Během druhé vlny na podzim pak znovu nařídil práci z domova některým zaměstnancům, píše server RND. A když se nákaza rozšířila v jednom z domovů důchodců na předměstí kvůli tomu, že se zaměstnanci a návštěvníci odmítali dost testovat, posílily úřady kontroly - chodí i neohlášeně. 

Epidemiologická mapa Německa z 24. ledna.
Epidemiologická mapa Německa z 24. ledna. | Foto: Robert Koch Institut

Jak ale podotýká server RND, úspěch v boji s covidem-19 může být i důsledkem šťastných okolností. Třísettisícový Münster na západě země podle zdejších úřadů vděčí za týdenní hodnotu 42 tomu, že jsou místní lidé velcí patrioti. Nevadí jim tak dodržování opatření a naopak jsou přirozeně ohleduplní.

Experti nicméně upozorňují, že v tomto univerzitním městě žije nadprůměrný počet obyvatel v jednočlenné domácnosti. Počet kontaktů, které může nemocný člověk nakazit, je díky tomu podstatně nižší. 

Dostat se na 50 ještě neznamená výhru

Kancléřka Merkelová minulý týden upozornila, že i opakovaně zmiňovaná hranice 50 případů, které chce německá vláda dosáhnout všude v zemi, neznamená výhru. "Nemyslete si, že když budeme na 50, okamžitě se vrátí život jako v létě," prohlásila podle agentury DPA na jednání se svými spolustraníky.

Přesto podle ní až tato hodnota dává "férovou šanci vybranému a promyšlenému uvolňování". Za zásadní v boji s pandemií považuje i nadále práci z domova a omezení kontaktů s lidmi. 

Video: Mladí lékaři jsou v Česku jako otroci, říká Dunglová

Hodně lidí si myslí, že lékaři odcházejí kvůli penězům, ale jsou to spíše pracovní podmínky. V Německu se zákoník práce dodržuje, říká lékařka. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila, snížila se i v Česku

Ekonomická nálada v EU se v listopadu zhoršila, její index klesl o 1,1 bodu na 116,5 bodu, oznámila Evropská komise. Index nálady se snížil i v ČR.

před 23 minutami

O funkci předsedy ČSSD se budou ucházet Jukl, Krejčík, Maláčová, Turoňová či Šmarda. Sjezd bude 10. prosince

O funkci předsedy ČSSD se plánují na prosincovém sjezdu opětovně ucházet ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl a bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Kandiduje i pardubický sociální demokrat Jaromír Landsman. Již dříve kandidaturu oznámili ministryně práce v demisi Jana Maláčová, někdejší místopředseda ČSSD Michal Šmarda a členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová.

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční 10. prosince on-line poté, co koncem října rezignoval předseda strany Jan Hamáček. Ke dni sjezdu skončí i zbytek užšího vedení. Rezignace jsou reakcí na volební výsledek ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné ČR

Zdroj: ČTK
Další zprávy