Tři německá letiště ve čtvrtek zruší stovky letů, stávka se dotkne i spojů s Českem

ČTK ČTK
9. 1. 2019 19:58
Stovky letů zruší ve čtvrtek německá letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu, Stuttgartu a Düsseldorfu kvůli celodenní výstražné stávce bezpečnostního personálu. Protest se podle webových stránek letišť dotkne i některých spojů s Českem. Všem pasažérům letiště doporučují, aby si zkontrolovali, jestli jejich stroj skutečně odstartuje.
Přepážka Germanwings na letišti v Kolíně nad Rýnem
Přepážka Germanwings na letišti v Kolíně nad Rýnem | Foto: Reuters

V Düsseldorfu ve čtvrtek podle agentury DPA odpadne 350 odletů a příletů ze zhruba 570 plánovaných, ve Stuttgartu 125 z 270. Také letiště Kolín nad Rýnem/Bonn počítá podle svého webu s rušením letů, a to v řádu mnoha desítek spojů.

Česka se dotkne například zrušení spoje z Düsseldorfu, který měl do Prahy odletět v 7:00, nebo letu z Kolína nad Rýnem/Bonnu, který měl do české metropole odstartovat ve 12:20.

Výstražná stávka navazuje na obdobný protest z pondělka, kdy bezpečnostní personál na čtyři hodiny přerušil práci na dvojici berlínských letišť. Zrušeno kvůli tomu bylo kolem 35 letů. Čtvrteční akce tak svým rozsahem bude výrazně větší.

Stávky mají být podle odborů Verdi jasným signálem pro zaměstnavatele, aby poskytli lepší nabídku zhruba 23.000 bezpečnostních pracovníků na německých letištích. Odbory požadují zvýšení hodinové mzdy na 20 eur (511 korun). Zatím přitom někteří ze zaměstnanců v tomto sektoru berou jen 12,90 eur (331 korun) na hodinu. Příští vyjednávací kolo se má uskutečnit 23. ledna.

Video: Londýnské letiště Heathrow zastavilo na hodinu všechny odlety

Preventivním opatřením reagovalo na zprávu, že v jeho okolí byl spatřen bezpilotní letoun. | Video:
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy