Za tři katalánské poslance ve vazbě mohou na půdě parlamentu rozhodovat jejich zástupci

ČTK ČTK
12. 1. 2018 16:10
Soud nařídil, aby těmto třem poslancům bylo zajištěno právo vykonávat mandát po dobu, kdy budou ve vazbě.
Foto: Reuters

Madrid - Tři katalánští politici, kteří jsou ve vazbě kvůli separatismu a které v prosinci zvolili poslanci regionálního parlamentu, se nesmějí účastnit parlamentních schůzí. V pátek o tom rozhodl soudce španělského Nejvyššího soudu.

Soudce ale také nařídil, aby bylo těmto třem poslancům zajištěno právo vykonávat mandát po dobu, kdy budou ve vazbě. Podmínky výkonu mandátu, tedy delegování hlasu, má stanovit vedení katalánského parlamentu, napsal deník El País.

Soudce Nejvyššího soudu Pablo Llarena zamítl žádost dvou katalánských exministrů Oriola Junquerase a Joaquima Forna a katalánského aktivisty Jordiho Sáncheze, kteří chtěli dostat vycházky alespoň pro účast na schůzích parlamentu. Ten má být ustaven příští týden ve středu.

První dva jsou ve vazbě od začátku loňského listopadu, Sánchez ještě o dva týdny déle. Všichni jsou obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Llarena také nařídil, aby bylo zajištěno právo těchto tří politiků na výkon mandátů prostřednictvím delegování hlasu po dobu, kdy budou ve vazbě. Podle listu El País se v textu výslovně uvádí, že má být zajištěno právo těchto poslanců "a žádných jiných". Podle deníku El País měl soudce na mysli pětici členů bývalé katalánské vlády, kteří po obvinění ze vzpoury uprchli do Belgie, aby se vyhnuli vazbě.

Separatistům v parlamentu chybí většina 

Separatisté získali v prosincových volbách 70 křesel ve 135členném parlamentu, čímž by tedy opět měli mít teoreticky absolutní většinu (minimálně 68 hlasů). Bez pěti uprchlíků v Bruselu a třech ve vazbě ji ale nemají.

Pokud ale Junqueras, Forn a Sánchez delegují svůj hlas na zástupce, budou mít separatisté v parlamentu jistých 65 hlasů. Pro absolutní většinu jim budou chybět tři hlasy, které mohou získat například tak, že se některý z pěti poslanců v Bruselu vzdá mandátu ve prospěch jiného na kandidátce.

Soudce v pátek také zamítl Junquerasovu žádost o přeložení z vazby nedaleko Madridu do katalánského vězení. Ponechal nicméně otevřenou možnost, aby o přeložení Junqueras požádal vězeňskou službu, která spadá pod ministerstvo vnitra.

 

Právě se děje

Další zprávy