Tři večery v týdnu vyrážejí ven a uklízí odpadky. Trojice žen čistí ulice města v Kambodži

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
4. 8. 2018 16:10
Moře, řeky a pláže zaplavené odpadky trápí řadu zemí v jihovýchodní Asii, včetně Kambodže. Trojice žen vyrazila do ulic své čtvrti a tři dny v týdnu odpad uklízí.
Video ukazuje, jak mohou haldy odpadků komplikovat každodenní život v Phnompenhu. | Video: Aktuálně.cz

Phnompenh - Řeka Citarum, která pramení v Indonésii, drží prvenství v žebříčku nejšpinavějších řek světa. Filipíny zase musely v dubnu na půl roku uzavřít turisticky oblíbený ostrov Boracay, protože se podle prezidenta Rodriga Duterteho mění v "odpadní jímku". A v červnu se v Thajsku zadusila odpadky velryba, protože měla v žaludku okolo osmdesáti plastových tašek.

Sen, Ros a Maan. Ženy, které uklízí odpadky v Kambodži.
Sen, Ros a Maan. Ženy, které uklízí odpadky v Kambodži. | Foto: Člověk v tísni

Všechny tyto události z poslední doby ukazují, v co může vyústit špatné zacházení s odpadky. Konkrétně pak v Asii. Více než polovina plastu, který se topí v mořích po celém světě, pochází z těchto pěti zemí: z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu.

Podobná situace je i v Kambodži v jihovýchodní Asii. Podle údajů Asijské nadace z roku 2016 nemá 40 procent obyvatel metropole Phnompenh možnost využít služeb svozu odpadu. Hlavní město přitom obývá přes 1,5 milionu lidí.

Trojice žen z komunity Chrang Chamres II, která leží na severu města, se ale snaží situaci změnit. Sen, Ros a Maan uklízí odpadky v okolí svého bydliště už rok a půl. 

Ulice Chrang Chamres II procházejí a uklízejí pravidelně tři večery v týdnu. S nalezeným smetím zacházejí šetrně, nosí ho do sběrných míst u dálnice, aby bylo správně zlikvidováno. 

Nemocné děti a domy bez záchodů

Na začátku jejich snah bylo zjištění, že kvůli špatné sanitaci ve čtvrti jsou jejich děti často nemocné. Znečištěné prostředí a domy často bez záchodu škodily zdraví.

"Záleží nám na naší komunitě. Všem říkáme, že je třeba ji milovat a starat se o ni, protože nepatří jednotlivcům - je nás všech," vysvětlují Kambodžanky, jaká myšlenka je hnala k organizovanému úklidu.

"Občas je to náročné," přiznává Maan. Vzápětí ale dodává, že pokrok je vidět. "Naše komunita je čistší, méně lidí je nemocných a děti si zase mohou hrát na ulicích," raduje se.

Po roce a půl přibyly na ulicích odpadkové koše, o které pečuje místní samospráva. V blízkosti rodinných domů vznikly toalety.

Úklid je potřeba i jinde

Trio žen se snaží vzdělávat v této problematice i své sousedy. V osvětě pomáhá také nezisková organizace Člověk v tísni. Natočila vtipně pojaté video, které ukazuje, jak hory odpadků v Phnompenhu ztěžují životy lidí.

Podobný projekt, jaký spustila trojice Kambodžanek, by potřebovaly i další země. V poslední době obletěly světová média například snímky pláží se stovkami tun odpadů v Dominikánské republice a na indonéském ostrově Bali. 

Co se týče odpadu v mořích, ve třech čtvrtinách případů jde o plastové lahve, igelitky a další předměty, které lidé jednoduše pohodí venku. Zbytek tvoří odpad z nelegálních skládek nebo těch, které leží příliš blízko pobřeží a řek. 

Video: Sbírání odpadků je cool, chceme změnit svět, potřebujeme jen pytle a rukavice, říká Jan Bareš z Trash Hero

Sebrali jsme už 500 tun odpadu, nepotřebujeme peníze, ale lidi, co budou ochotní, jsme největší světoví popeláři, říká Jan Bareš z Trash Hero | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 44 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy