Tři dny letu bez kapky paliva. Solar Impulse boří rekordy

David Kořínek
2. 7. 2015 15:28
Poslední etapa mise kolem světa se stala historicky nejdelším letem bez doplňování paliva. Přitom přistání na Havaji je ještě daleko.
Letoun Solar Impulse 2 má rozpětí křídel větší než Boing 747.
Letoun Solar Impulse 2 má rozpětí křídel větší než Boing 747. | Foto: Reuters

Midway - Švýcarský pilot a dobrodruh Andre Borschberg pokořil světový rekord v sólovém letu bez dotankování paliva.

Stalo se tak na palubě solárního letounu Solar Impulse, v němž se s kolegou Bertrandem Piccardem pokoušejí obletět svět bez jediné kapky benzinu.

V pondělí Borschberg vyrazil na prozatím nejdelší, celkem pětidenní etapu z japonské Nagoji na Havaj

Úsek dlouhý 7900 kilometrů je považován za nejnebezpečnější část plánované cesty kolem světa, jelikož letoun nemá kde nouzově přistát.

Po více než 76 hodinách ve vzduchu Švýcar překonal dosavadní rekord, který v roce 2006 vytvořil Američan Steve Fossett. Kus cesty má ale ještě stále před sebou, poznamenává server BBC.

Cesta plná nástrah

Dobrodruh chtěl původně na Havaj letět už z čínského Nankingu, nad Japonskem je však zaskočilo špatné počasí, a musel tak nouzově přistát.

Krátce nato navíc bouře poškodila část křídla. “Drobné poškození na křídle, které bude vyžadovat alespoň týden oprav, ale žádný závažný problém," popsal situaci na svém twitterovém účtu Borschberg.

V Japonsku se tak neplánovaně zdržel na několik týdnů, kdy čekal na vhodné počasí. Podobná situace nastala už v Číně, kde se letoun zdržel více než měsíc.

Cesta kolem světa

Na cestu kolem světa na solární pohon Borschberg a Piccard vyrazili letos 9. března z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.

V jednomístném kokpitu Solar Impulse se střídají vždy po dokončení etapy.

Cesta by měla trvat pět měsíců, z toho vlastní let zhruba 25 dní, během kterých piloti překonají více než 35 000 kilometrů.

Letoun už přistál v ománském hlavním městě Maskatu, indických městech Ahmadábád a Váránasí, v Mandalaji v Barmě, na letištích Čchung-čching a Nan-ťing v Číně a naposled právě nouzově v japonské Nagoji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy