Tři dny letu bez kapky paliva. Solar Impulse boří rekordy

David Kořínek
2. 7. 2015 15:28
Poslední etapa mise kolem světa se stala historicky nejdelším letem bez doplňování paliva. Přitom přistání na Havaji je ještě daleko.
Letoun Solar Impulse 2 má rozpětí křídel větší než Boing 747.
Letoun Solar Impulse 2 má rozpětí křídel větší než Boing 747. | Foto: Reuters

Midway - Švýcarský pilot a dobrodruh Andre Borschberg pokořil světový rekord v sólovém letu bez dotankování paliva.

Stalo se tak na palubě solárního letounu Solar Impulse, v němž se s kolegou Bertrandem Piccardem pokoušejí obletět svět bez jediné kapky benzinu.

V pondělí Borschberg vyrazil na prozatím nejdelší, celkem pětidenní etapu z japonské Nagoji na Havaj

Úsek dlouhý 7900 kilometrů je považován za nejnebezpečnější část plánované cesty kolem světa, jelikož letoun nemá kde nouzově přistát.

Po více než 76 hodinách ve vzduchu Švýcar překonal dosavadní rekord, který v roce 2006 vytvořil Američan Steve Fossett. Kus cesty má ale ještě stále před sebou, poznamenává server BBC.

Cesta plná nástrah

Dobrodruh chtěl původně na Havaj letět už z čínského Nankingu, nad Japonskem je však zaskočilo špatné počasí, a musel tak nouzově přistát.

Krátce nato navíc bouře poškodila část křídla. “Drobné poškození na křídle, které bude vyžadovat alespoň týden oprav, ale žádný závažný problém," popsal situaci na svém twitterovém účtu Borschberg.

V Japonsku se tak neplánovaně zdržel na několik týdnů, kdy čekal na vhodné počasí. Podobná situace nastala už v Číně, kde se letoun zdržel více než měsíc.

Cesta kolem světa

Na cestu kolem světa na solární pohon Borschberg a Piccard vyrazili letos 9. března z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.

V jednomístném kokpitu Solar Impulse se střídají vždy po dokončení etapy.

Cesta by měla trvat pět měsíců, z toho vlastní let zhruba 25 dní, během kterých piloti překonají více než 35 000 kilometrů.

Letoun už přistál v ománském hlavním městě Maskatu, indických městech Ahmadábád a Váránasí, v Mandalaji v Barmě, na letištích Čchung-čching a Nan-ťing v Číně a naposled právě nouzově v japonské Nagoji.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy