Tři čeští vojáci zemřeli v Afghánistánu. K útoku se přihlásil Tálibán, vlajky visí na půl žerdi

Jakub Zelenka ČTK Jakub Zelenka, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2018 15:45
Při útoku sebevraha zahynuli šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let.
Archivní rozhovor: Vojenská mise člověka změní, říká vojenský chirurg. | Video: Martin Veselovský

Kábul, Praha - Tři čeští vojáci z mise NATO zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. Uvedlo to české ministerstvo obrany.

"V neděli okolo 3.50 hodin našeho času došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván k útoku sebevražedného atentátníka," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Zástupce náčelníka generálního štábu Armády ČR Jiří Verner na odpolední tiskové konferenci zveřejnil jména zabitých. Byli jimi šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let.

Podle Vernera všichni byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře a přes své mládí nebyli nezkušenými vojáky.

"Vojáci byli zkušení minimálně i tím, že v misi jsou řadu měsíců. Tyto úkoly pro ně nebyly nové, nešli do neznámého terénu. Někdy se situace prostě seběhne tak, že nejsme schopni reagovat," uvedl generál.

Útok se stal zhruba devět kilometrů jihozápadně od Bagrámu, který je největší americkou základnou v Afghánistánu. Atentátníkem byl Afghánec, k útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Atentátníkovi bylo okolo 18 let. Podle listu The New York Times to řekl místní bezpečnostní činitel. Výbuch byl podle něho tak silný, že tlakovou vlnou bořil okolní hliněné zdi.

První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun v rozhovoru s Českou televizí (ČT) uvedl, že armáda má nové poznatky, podle kterých atentátník mohl mít komplice. "Jsou některé indicie, že nemusel být sám, mohl mít spolupracovníky," řekl ČT Baloun. Podle něj by vyšetřování události mělo odpovědět i na otázku, zda útok na vojáky mohl být připraven.

"V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán tak, že následky bohužel byly fatální," popsal událost Verner.

Třináct úmrtí v Afghánistánu

  • 3. května 2007 - Českého vojáka Nikolaje Martynova připravila o život v provincii Badachšán lavina kamení a bahna; dva další vojáci byli zraněni.
  • 17. března 2008 - Při útoku sebevraha zemřel příslušník jednotky vojenské policie Milan Štěrba; dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce.
  • 30. dubna 2008 - V provincii Lógar přišel o život český voják Radim Vaculík poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.
  • 31. května 2011 - V provincii Vardak zahynul český voják Robert Vyroubal, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení; při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.
  • 9. října 2011 - V olomoucké vojenské nemocnici zemřel rotmistr Adrian Werner, který byl v červenci těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.
  • 8. července 2014 - Pět českých vojáků se stalo obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Útok na místě nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš, dva afghánští policisté a několik civilistů. Rotmistr Jaroslav Lieskovan zemřel na následky těžkého zranění 14. července v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.
  • 5. srpna 2018 - Tři čeští vojáci zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, oznámil Generální štáb Armády ČR. Češi hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. "Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný M. M. (1982), desátník K. B. (1990) a desátník P. Š. (1993), smrtelná zranění," uvedla armáda v tiskové zprávě.

Podle něj čeští vojáci zemřeli okamžitě. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli zraněni velmi těžce. Armáda nyní událost spolu s vojenskou policií a zpravodajstvím vyšetřuje. Česká vojenská jednotka je podle Vernera v místě řadu let.

"I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace," doplnil Verner.

Před budovou Generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze 6 bylo vytvořeno pietní místo. Na všech útvarech a ve všech armádních zařízeních byly staženy státní vlajky na půl žerdi, uvedlo ministerstvo obrany.

"V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům," reagoval náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Aleš Opata.

Rodinám vojáků nabídla armáda pomoc kaplana i psychologa. 

Verner na dotaz agentury ČTK uvedl, že podpoří jejich posmrtné vyznamenání. Otázky ohledně toho, jak armáda finančně pomůže pozůstalým, označil zatím za předčasné.

"Ještě nejsme tak daleko, nevíme například, v jaké finanční situaci se vojáci nacházeli," řekl. Zmínil ale existenci Vojenského fondu solidarity a také možnost uspořádat sbírku.

Obrana proti sebevražednému útoku podle generála Vernera neexistuje. "Je těžké identifikovat obyčejnou osobu, civilní, opásanou něčím pod jejich tradičním oděvem. Když se u vás někdo odpálí ve vzdálenosti pět, deset, 15 nebo 20 metrů, má to fatální následky, protože nálože jsou čím dál sofistikovanější a směrové. Pokud se odpálí v prostoru někde mezi budovami, tak ten účinek je opravdu drtivý," popsal.

Verner nechtěl komentovat dotaz, kolik českých vojáků útok přežilo. "V tuto chvíli vám můžu pouze sdělit, že zbytek vojáků, kteří slouží na strážní rotě v Bagrámu, je v pořádku a nezraněn," řekl. Dodal, že na základně jsou přítomni psychologové. "Rozhodně budeme mít krátkou operační přestávku," uvedl k plnění vojenských povinností na místě. Délku pauzy armáda prozatím nestanovila.

Podle prezidenta Miloše Zemana by tragédie neměla odradit od boje s terorismem. "Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem," zveřejnil Zeman prostřednictvím tiskového mluvčího Hradu.

"Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Těla tří vojáků přepraví do Česka armádní speciál ve středu. Příletu se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyjádřil na twitteru soustrast blízkým vojáků a České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy