Trhlina u poškozeného vrtu? BP o ničem neví

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2010 12:26
BP se chce pokud možno vyhnout novému otevření těsnícího krytu
Foto: Reuters

Washington - Americká vláda se z utěsněného ropného vrtu v Mexickém zálivu neradovala dlouho. Nedaleko porušeného místa se totiž podle vládního zmocněnce Thada Allena objevila trhlina. Mluvčí společnosti British Petroleum však podle svých slov o žádné trhlině neví.

V médiích se už také začaly objevovat informace, že v blízkosti poškozeného vrtu byla zjištěna přítomnost metanu, což by mohlo signalizovat netěsnost. Rovněž tlak odchytávané ropy je podle některých odborníků nižší, než se očekávalo. To by rovněž nasvědčovalo možnému úniku. 

Doug Suttles ze společnosti BP však nižší tlak vysvětluje tím, že ropné ložisko je za poslední tři měsíce vyprázdněné, a ropa z něj proto uniká pod menším tlakem.

BP se otevření těsnícího krytu brání

Pokud se podle Allena informace o trhlině potvrdí, měla by podle něj společnost BP krycí ventil otevřít a poruchu odstranit.

Mluvčí BP Mark Salt ovšem oznámil, že o žádné netěsnosti informace nemá. Z Allenova sdělení navíc podle něj není možné rozpoznat žádné detaily, například velikost či přesnou polohu trhliny. 

Společnost British Petroleum se otevření konečně těsnícího krytu brání. Znamenalo by to totiž minimálně tři další dny, kdy by ropa unikala do moře. 

Ropa do Mexického zálivu vytékala od 20. dubna, kdy explodovala těžební plošina Deepwater Horizon. Při výbuchu se zničil podmořský vrt a o život přišlo 11 dělníků. Ropa se již vyplavila na pobřeží všech států, které s Mexickým zálivem sousedí.

Podle posledních odhadů unikalo z vrtu do moře před nasazením těsnicího krytu okolo 60 tisíc barelů suroviny. Třetinu tohoto množství byla BP schopna odchytávat a přečerpávat do přistaveného tankeru.

Jako zcela neúčinné se rovněž prokázalo přečerpávání znečistěné mořské vody do lodi A Whale vybavené speciálním zařízením na separaci ropy. 

Při první kontrole obřích cisteren na lodi se totiž ukázalo, že v nich žádná ropa není, protože sací zařízení nasává z dosud neznámého důvodu jen čistou mořskou vodu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy