Špatná zpráva pro republikány. Třetina Trumpových příznivců nechce dát hlas jinému kandidátovi

ČTK ČTK
9. 4. 2016 14:59
Za Donaldem Trumpem stojí třetina republikánských voličů. Ti by podle aktuálního průzkumu nedali hlas žádnému z republikánských kandidátů na prezidenta. Pokud americký miliardář v červenci nezíská nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, vítězný kandidát bude mít mnohem slabší pozici vůči demokratickému soupeři.
Donadl Trump
Donadl Trump | Foto: Reuters

Třetina republikánských voličů, kteří podporují nominaci Donalda Trumpa, by v nadcházejících prezidentských volbách nedala hlas žádnému jinému republikánskému kandidátovi, pokud by stranický konvent kontroverznímu miliardáři nominaci nepřiznal.

Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu agentury Ipsos.

Vítězný kandidát by měl podle průzkumu mnohem horší pozici vůči svému demokratickému soupeři než Trump.

Podle komentátorů jde o špatnou zprávu pro Trumpovy rivaly i vedení republikánů.

"Pokud by šlo o těsné volby, je to (pro republikány) zničující zpráva," řekl politolog z Kolumbijské univerzity Donald Green s tím, že by pak volby pravděpodobně vyhrál demokratický kandidát.

V průzkumu mezi republikány podporujícími Trumpa 66 procent dotázaných uvedlo, že by podpořili ve volbách i jiného republikánského kandidáta, který by získal nominaci. Zbylá třetina by mu ale hlas nedala a volit by buď vůbec nešla, nebo by hlas odevzdala demokratickému kandidátovi.

Šestnáct procent Trumpových příznivců by dokonce opustilo Republikánskou stranu, pokud by kontroverzní miliardář na konventu v Clevelandu nominaci nezískal.

Donald Trump je stále favoritem republikánského nominačního klání. Na druhém místě se drží texaský senátor Ted Cruz, na třetím ohijský guvernér John Kasich.

Možná stále žasnete nad tím, co se to děje v Republikánské straně, která byla až dosud na naší planetě strážcem konzervativních politických instinktů. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

před 27 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 51 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy