reklama
 
 

Třetí útočník z Londýna je Youssef Zaghba. Podle tisku ho loni zadrželi v Itálii, když jel do Sýrie

Aktualizováno 6. 6. 2017 15:55
Britská policie potvrdila jméno posledního teroristy, který se podílel na sobotním útoku v centru Londýna. Je jím 22letý Ital Youssef Zaghba. Italští policisté ho zadrželi už v roce 2016, kdy se snažil dostat do Sýrie. Britská policie ho ale nevyšetřovala. V pondělí byla známá jména i ostatních dvou atentátníků z Londýna. Jedním z nich byl 27letý Brit pákistánského původu Khuram Butt, o kterého se už dříve zajímaly tajné služby. Druhý útočník, 30letý Rašíd Radván, měl marocké i libyjské občanství. Během útoku zabili celkem sedm lidí.

Londýn - Britská policie v úterý zveřejnila totožnost třetího muže, který útočil v sobotu v centru Londýna.

Je jím podle ní 22letý Ital marockého původu Youssef Zaghba.

Mladík byl podle italského listu Corriere della Sera synem Maročana a Italky ze severoitalského města Boloňa. Narodil se údajně v roce 1995 v marockém Fezu. Loni mu podle listu italská policie zabránila v odletu z Boloně do Turecka, odkud se chtěl dostat do Sýrie.

Podle britské policie Zaghba žil v poslední době ve východním Londýně a nebyl v hledáčku policie ani tajných služeb. 

Identitu dalších dvou pachatelů atentátu zveřejnily úřady už v pondělí. O občanovi Maroka a Libye Rašídovi Radvánovi (v anglickém přepisu Rachid Redouane) stejně jako Zaghbovi britské tajné služby nevěděly. Naopak 27letý Brit pákistánského původu Khuram Shazad Butt jim znám byl. Loni se dokonce objevil v dokumentu s názvem The Jihadis Next Door (Džihádisté od vedle). Policie ho tehdy prověřovala, ale neshledala, že by plánoval teroristický útok.

Dnes kvůli tomu policie čelí kritice. Butt byl podle tisku dokonce v kontaktu s jedním z pachatelů atentátů v londýnské městské dopravě z roku 2005. Navzdory tomu loni několik měsíců pracoval v metru.

Jeden podezřelý ve vazbě

Policisté v úterý také prohledali dva domy v Londýně a v souvislosti se sobotním útokem zadrželi jednoho podezřelého. Ve čtvrti Barking zatkli 27letého muže, který by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě. Všech 12 dříve zadržených lidí policisté propustili. Na předměstí Barking policie zatýkala už v neděli.

Při londýnském útoku v sobotu v noci zemřelo sedm osob a desítky dalších byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě London Bridge a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a následně útočila noži. Policie atentátníky zastřelila.

Oběti atentátu si v úterý v Londýně i na dalších místech Británie lidé připomněli minutou ticha. Zatímco přímo na místě krveprolití u mostu London Bridge se shromáždilo několik stovek lidí, v centru metropole probíhal provoz zcela bez známky vzpomínek na tragickou událost.

Ministerstvo zahraničí ČR doporučilo českým občanům, aby se v britské metropoli vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí a byli ostražití.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook |  01:43

autoři: Zahraničí, ČTK | 6. 6. 2017 12:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama