Tragický dopad střeleb na školách v USA: Třetí oběť si v posledních dnech vzala život

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 25. 3. 2019 21:58
Již třetí sebevraždu v posledních dvou týdnech vyšetřuje policie v USA v souvislosti s masakry na tamních školách. Informovala o tom agentura Reuters. Policie v Newtownu v pondělí nalezla bez známek života Jeremyho Richmana, jehož šestiletá dcera byla jednou z dvaceti dětských obětí, které v roce 2012 zabil střelec Adam Lanza.
Smutek po střelbě na škole v Parklandu, únor 2018.
Smutek po střelbě na škole v Parklandu, únor 2018. | Foto: Reuters

Tělo Richmana bylo nalezen v 7:00 místního času v kanceláři, kterou si pronajímal na radnici v Newtownu. Kriminalisté informovali, že zdravotníci stále neznají příčinu úmrtí.

Podle místní policie si oběť vzala život. "Zdá se, že šlo o sebevraždu. Policie nebude zveřejňovat žádné detaily týkající se samotného provedení. Můžeme pouze informovat, že nemáme žádné indicie, které by zpochybňovaly naši verzi," informovalo newtownský policejní sbor v prohlášení.

49letý Richman založil nadaci Avielle, kterou pojmenoval po své zesnulé šestileté dceři. Nadace si dala za cíl prevenci násilí přostřednictvím výzkumu mozku.

Před týdnem v neděli si vzala život 19letá Sydney Aiellová, která přežila loňský útok na škole v Parklandu, při němž zemřelo 17 lidí. Dívka se od tragédie potýkala s pocitem viny a podle její matky jí byla diagnostikována posttraumatická stresová porucha. Připomněl americký server The Daily Beast.

V sobotu zemřel jiný přeživší z parklandského masakru, jehož jméno dosud není známé. Policie v Coral Spring potvrdila, že šlo také o sebevraždu. 

Video: Sebevraždy mužů? Stydí se přiznat, že mají problém, neumí o tom mluvit, říká Poljakov

Každý může přemýšlet o tom, že si sáhne na život, muži ale nejsou schopni dostatečně mluvit o svých problémech, říká Nikita Poljakov z Aktuálně.cz. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy