Trest pro izraelského vojáka za zabití zraněného Palestince platí, potvrdil soud

ČTK ČTK
30. 7. 2017 16:34
Izraelský vojenský soud odvolání izraelského vojáka Elora Azarii odsouzeného k 18 měsícům vězení zamítl. Soudci vojenského tribunálu ale zároveň odmítli i přísnější trest, kteří požadovali prokurátoři. Azariův případ je v Izraeli velmi sledován - část veřejnosti se vojáka zastává a jeho čin hodnotí jako obranu. Armádní vedení ovšem skutečnost, že voják střílel na Palestince ležícího na zemi, považuje za vraždu.
Izraelský voják Elor Azaria se svou matkou.
Izraelský voják Elor Azaria se svou matkou. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelský vojenský soud dnes zamítl odvolání izraelského vojáka Elora Azarii, který byl letos v únoru odsouzen k 18 měsícům vězení za to, že zabil zraněného Palestince. Informují o tom izraelská média. Podle agentury AFP soudci vojenského tribunálu dnes zároveň zamítli i odvolání prokurátorů proti prvoinstančnímu rozsudku. Pro vojáka požadovali přísnější trest.

Vojenský soud přitom Azariu minulý týden v pondělí propustil do domácího vězení. Voják byl ve vazbě od loňského března a vojenská služba mu skončila 20. července.

Azariův případ je v Izraeli pozorně sledován, protože část veřejnosti se vojáka zastává a jeho čin hodnotí stejně jako obhajoba jako náležitý projev obrany. Naproti tomu armádní vedení a žalobce skutečnost, že voják střílel na Palestince ležícího na zemi, považují za vraždu.

Incident se stal loni v březnu v Hebronu. Na izraelské vojáky tam noži zaútočili dva Palestinci. Jeden z útočníků byl zastřelen hned a druhý zůstal ležet zraněný na zemi. K němu Azaria přistoupil a střelil ho do hlavy.

 

Právě se děje

Další zprávy