Trest pro izraelského vojáka za zabití zraněného Palestince platí, potvrdil soud

ČTK ČTK
30. 7. 2017 16:34
Izraelský vojenský soud odvolání izraelského vojáka Elora Azarii odsouzeného k 18 měsícům vězení zamítl. Soudci vojenského tribunálu ale zároveň odmítli i přísnější trest, kteří požadovali prokurátoři. Azariův případ je v Izraeli velmi sledován - část veřejnosti se vojáka zastává a jeho čin hodnotí jako obranu. Armádní vedení ovšem skutečnost, že voják střílel na Palestince ležícího na zemi, považuje za vraždu.
Izraelský voják Elor Azaria se svou matkou.
Izraelský voják Elor Azaria se svou matkou. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelský vojenský soud dnes zamítl odvolání izraelského vojáka Elora Azarii, který byl letos v únoru odsouzen k 18 měsícům vězení za to, že zabil zraněného Palestince. Informují o tom izraelská média. Podle agentury AFP soudci vojenského tribunálu dnes zároveň zamítli i odvolání prokurátorů proti prvoinstančnímu rozsudku. Pro vojáka požadovali přísnější trest.

Vojenský soud přitom Azariu minulý týden v pondělí propustil do domácího vězení. Voják byl ve vazbě od loňského března a vojenská služba mu skončila 20. července.

Azariův případ je v Izraeli pozorně sledován, protože část veřejnosti se vojáka zastává a jeho čin hodnotí stejně jako obhajoba jako náležitý projev obrany. Naproti tomu armádní vedení a žalobce skutečnost, že voják střílel na Palestince ležícího na zemi, považují za vraždu.

Incident se stal loni v březnu v Hebronu. Na izraelské vojáky tam noži zaútočili dva Palestinci. Jeden z útočníků byl zastřelen hned a druhý zůstal ležet zraněný na zemi. K němu Azaria přistoupil a střelil ho do hlavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy