Trenér chránil studenty vlastním tělem, sám zemřel. Střelec na Floridě pálil do dětí i učitelů

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 15. 2. 2018 14:38
Střelba na škole v jižní Floridě si vyžádala nejméně 17 obětí, mezi nimi je i fotbalový trenér Aaron Feis. Pět lidí je v kritickém stavu.
Viděl jsem mrtvá těla a všude kolem nich krev. Studenti popsali útok v americké škole. | Video: Reuters, Asociated Press

Miami - "Pokud to nezvládnu, milovala jsem tě a vážím si všeho, co jsi pro mě udělala," objevilo se ve středu odpoledne na displeji mobilu, který patřil matce patnáctileté studentky z Floridy Sarah Crescitelliové. 

"Takhle nemluv, jsou tam všude policisté," odpověděla vyděšená matka na zprávu.

Střelba na střední škole na Floridě.
Střelba na střední škole na Floridě. | Foto: ČTK

Její dcera právě prožívala chvíle hrůzy. Nacházela se v budově střední školy v Parklandu na jižní Floridě, kam ve středu okolo půl třetí tamního času vtrhl střelec. Byl jím devatenáctiletý Nikolas Cruz, kterého před nedávnem vyloučili z té samé školy z disciplinárních důvodů.

Sarah měla štěstí a střelbu přežila. Útočník ale vzal život nejméně 17 lidem, mezi oběťmi jsou studenti i dospělí. Dalších pět osob je stále v kritickém stavu. Samotného Cruze policie dopadla, a on tak nyní čeká ve vazbě. 

Podle tamních úřadů se už podařilo identifikovat všechny oběti. Jednou z nich je i školní fotbalový trenér Aaron Feis, který se stal během střelby jedním z hrdinů. Zachránil zřejmě několik studentů, když je před střelcem kryl vlastním tělem. Sociální sítě poté zaplavily příspěvky, které vyzdvihovaly trenérovo hrdinství.

Chránil studenty před střelcem

Média nejprve informovala o tom, že se Feis nachází v kritickém stavu. Později se ale ukázalo, že byl jednou ze 17 obětí. "Chránil studenty nezištně před střelcem. Zemřel jako hrdina a zůstane navždy v našich srdcích a vzpomínce," napsal na Twitteru fotbalový tým školy.

Podle americké televize Fox News je první oficiálně jmenovanou obětí. Hlavní trenér školního týmu Willis May listu Sun Sentinel řekl, že rodina dostala zprávu o Feisově úmrtí o středeční půlnoci. Fotbalový nadšenec po sobě zanechal ženu a dceru. 

"Byl to výborný chlap. Všichni ho měli rádi. Škoda že musel takto odejít. Vždycky udělal vše pro to, aby nám bylo lépe. Hodně jsme se od něj naučili," řekl o Feisovi hráč Gage Gaynor.

Zesnulý trenér byl také členem školní ochranky. Školu, na které působil, sám v roce 1999 absolvoval.

Schovávali se pod lavicí

Podle dosavadních informací útočník začal střílet už před školní budovou. Posléze do ní vešel vybavený nejméně jednou samonabíjecí útočnou puškou AR-15 a několika zásobníky. Podle informací dvou floridských senátorů měl také plynovou masku a dýmovnice.

Cruz pak spustil požární poplach, aby lidi vyhnal ze tříd na chodbu.

Podle britského deníku The Guardian bylo v době střelby ve škole přes tři tisíce žáků. Někteří se krčili v koutech, jiní se schovávali ve skříních. Učitelé se je snažili nahnat do tříd, které pak zamykali.

Jednoho z vyučujících zasáhla rána právě ve chvíli, kdy chtěl zamknout učebnu zeměpisu. V místnosti bylo okolo 15 lidí.

"Můj učitel byl mrtvý. Viděla jsem ho. Bylo to strašné. Tak jsem se bála, nevěděla jsem, co mám dělat," popsala pro zpravodajský server USA Today Anna Cecilia Giraová. Ona spolu s ostatními schovanými žáky ale přežila, střelec jejich skrýš nakonec minul.

Jiná dívka se spolu se spolužáky schovávala pod lavicí a střelec se je marně snažil najít. "Vysmíval se nám a pokřikoval na nás 'hej, hej'," citoval studentku britský list The Guardian.

Střelba na Floridě je jedním z nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení. V roce 2012 bylo v Connecticutu zabito 20 dětí a šest vyučujících. 

Ve floridské škole střílel mladík. Podívejte se na záběry z jeho zatýkání | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy