Třem nebezpečným vězňům pomohla k útěku učitelka. Do přísně střežené věznice propašovala mapy

ČTK ČTK
29. 1. 2016 6:35
Před týdnem z vězení okresu Orange v jižní Kalifornii prchli tři vězni, jedním z nich byl i Íránec Hosejn Najerí, kterého předloni do USA vydaly po zadržení v Praze české úřady. Muži minulý pátek nejprve prořezali více než centimetr silné ocelové mříže, poté se skrz potrubí dostali na nehlídanou část střechy věznice, odkud pomocí improvizovaného provazu sešplhali dolů. K útěku podle policie pomohla učitelka angličtiny, která uprchlým mužům do věznice s nejvyšší ostrahou pravděpodobně propašovala mapy. Policisté 44letou Nooshafarian Ravaghiovou zadrželi. Muži jsou zřejmě stále na území Kalifornie.
Foto: Thinkstock

Los Angeles - K útěku z věznice v jižní Kalifornii třem nebezpečným vězňům pomohla nejspíš žena, která v zařízení učila angličtinu. S odvoláním na šerifa okresu Orange Jeffa Hallocka o tom informovala agentura AP.

Před týdnem z vězení okresu Orange prchli tři vězni, jedním z nich byl i Íránec Hosejn Najerí, kterého předloni do USA vydaly po zadržení v Praze české úřady.

Učitelka angličtiny uprchlých mužům do věznice s nejvyšší ostrahou pravděpodobně propašovala mapy, uvedl Hallock. Policisté 44letou Nooshafarian Ravaghiovou zadrželi ve čtvrtek místního času. S jedním z trestanců prý udržovala určitý druh vztahu. V souvislosti s útěkem nebezpečných vězňů zatkli kalifornští policisté už zhruba deset lidí.

Uprchlí vězni minulý pátek nejprve prořezali více než centimetr silné ocelové mříže, poté se skrz potrubí dostali na nehlídanou část střechy věznice, odkud pomocí improvizovaného provazu sešplhali dolů.

Podle šerifa Hallocka se v současnosti mohou pohybovat nebo přebývat v bílé dodávce, kterou jeden z mužů v neděli ukradl na jihu Los Angeles. S největší pravděpodobností se všichni tři stále nachází na území státu Kalifornie.

Sedmatřicetiletý Najerí byl uvězněn kvůli údajnému dvojnásobnému únosu pro výkupné, mučení, vážnému zmrzačení a vloupání. Česká policie jej na základě mezinárodního zatykače zadržela v listopadu 2013 na pražském Letišti Václava Havla, přes něž se snažil dostat z Íránu do Španělska za svými příbuznými.

Najerí podle policie se svými kumpány v říjnu 2012 vnikl do specializované lékárny v kalifornském městě Newport Beach, v níž se prodává marihuana pro lékařské účely. Když nenalezli peníze, odvezli prý lékárníka a jeho přítelkyni do pouště. Cestou prý muže mučili a chtěli po něm milion dolarů. Když jim neprozradil, kde má hotovost, poleptali ho bělicím roztokem a poté mu amputovali penis.

Dalším z uprchlých vězňů je dvacetiletý Jonathan Tieu obviněný z vraždy a pokusu o vraždu a třiačtyřicetiletý Bac Duong čelící obvinění z pokusu o vraždu a útoku střelnou zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy