Transsexuálové v US Army? Šéf Pentagonu se tomu nebrání

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 5. 2014 20:50
Americký ministr obrany navrhl zrušit zákaz vojenské služby lidí uvězněných v tělech opačného pohlaví.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr obrany Chuck Hagel naznačil, že nastal čas povolit transsexuálům službu v armádě a dalších ozbrojených složkách.

"Každý kvalifikovaný Američan, který chce sloužit naší zemi a splňuje daná kritéria, by měl takovou možnost dostat," prohlásil šéf Pentagonu v rozhovoru pro televizi ABC.

Americký ministr obrany Chuck Hagel.
Americký ministr obrany Chuck Hagel. | Foto: Reuters

Velení armády by podle něj "mělo pokračovat v průběžném přehodnocování svého zamítavého postoje k transsexuálním lidem".

Americká média poznamenávají, že verbování lidí uvězněných v tělech opačného pohlaví (nebo po změně pohlaví) je sice hudbou spíše vzdálené budoucnosti. Samotný fakt, že ministr téma otevřel, ale - po zrušení zákazu služby gayů a leseb - vnímají jako další významný krok kupředu.

Hagel se nechal slyšet, že je takovému posunu otevřen, ale půjde o složitější proces, protože je třeba vyřešit i zdravotní otázky týkající se změny pohlaví vojáků. 

Transsexualita? Pro Pentagon úchylka

V současné době mohou být transsexuálové z US Army propuštěni. Ministerstvo obrany totiž považuje uvěznění v těle opačného pohlaví za sexuální deviaci. Podle studie vypracované na Sanfranciské státní univerzitě ale takových lidí v amerických ozbrojených složkách slouží na 15 000.

Ve srovnání s americkou populací jde o větší podíl, což sexuologové vysvětlují tím, že muži v ženských tělech chtějí službou v armádě potlačovat svou ženskou stránku. A ženy v mužských tělech zase podvědomě vyhledávají maskulinní prostředí.

Chelsea Manningová ještě jako Bradley Manning.
Chelsea Manningová ještě jako Bradley Manning. | Foto: WikiLeaks

Zřejmě nejznámějším transsexuálním vojákem na světě je Bradley Manning, jenž momentálně pobývá ve vězení za předání tajných dokumentů serveru WikiLeaks.

Soud mu sice na základě petice povolil úřední změnu pohlaví, odmítl s ním ale zacházet jako s ženou. Nepřeložil ho tudíž do ženské věznice, natož aby mu povolil operaci či hormonální léčbu.

Prezident Barack Obama se k problematice zatím nevyjádřil. Před třemi lety ale v projevu k zástupcům homosexuální komunity prohlásil, že "každý Američan - gay, heterosexuál, lesba, bisexuál i transsexuál - zaslouží v očích práva stejný přístup".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy