Lékaři v Dallasu úspěšně transplantovali dělohu. Je to naděje pro mnoho žen, říkají

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
5. 10. 2016 17:38
Ženám, které se narodily bez dělohy nebo mají tento orgán nefunkční, svítá naděje, že budou moci mít vlastní děti. Chirurgové z Baylorské univerzitní nemocnice v Dallasu jako další na světě úspěšně provedli transplantaci. Orgány pocházely od živých dárkyň. Tři operace se nezdařily, ale tělo jedné z pacientek cizí dělohu přijalo a žena se úspěšně zotavuje. Američtí lékaři už plánují další operace, které by mohly změnit život mnoha žen po celém světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: IKEM

Dallas – Ohromný úspěch. Tak hodnotí lékaři Baylorské univerzitní nemocnice v americkém Dallasu úspěšnou transplantaci dělohy.

Nový orgán úspěšně přijalo jen tělo jedné ze čtyř žen, které zákrok během září podstoupilyšéf břišní chirurgie Giuliano Testa i tak hovoří o obrovském pokroku na poli chirurgienapsal server Time.com.

Všem pacientkám je mezi 20. a 35. rokem života a trpí takzvaným Mayer-Rokitansky-Kuster-Hauserovým syndromem (MRKH), což je vrozená vývojová vada, která se projevuje zakrněním dělohy a částečně také pochvy a vejcovodů. Jen v USA jí podle odhadů trpí asi 4500 žen.

Operace trvala celkem deset hodin a podílelo se na ní celkem osm lékařů, včetně dvou lékařských špiček ze Švédska, které už měly s takovým zákrokem zkušenost.

Pacientky dostaly dělohu od takzvaných altruistických dárkyň bez pokrevních nebo rodinných vazeb, kterých se přihlásilo bezmála padesát.

"Jsem tím naprosto ohromen. Ty ženy nám řekly Měly jsme šanci stát se matkami a teď máme dělohu, která nám k ničemu není. Můžeme ji věnovat lidem, kteří to opravdu potřebují. To na mě jako lékaře opravdu zapůsobilo. Ty ženy jsou úžasné," neskrýval nadšení Testa.

Teprve druhý pokus v USA

Žena, která operaci úspěšně zvládla, by se do tří měsíců mohla vrátit zpátky do normálního života. A během šesti až dvanácti měsíců se může pokusit o umělé oplodnění.

Je to teprve podruhé v historii, kdy se nemocnice v USA pokusila o transplantaci dělohy. Poprvé se k operaci odhodlala letos v únoru klinika v Clevelandu. Orgán pocházel od mrtvé dárkyně, ovšem pacientka následně dostala infekci a děloha musela být odstraněna.

Klinika poté program pozastavila, a to především kvůli financím. Cena za transplantace dělohy se může vyšplhat až půl milionu dolarů (v přepočtu asi 12 milionů korun), a pokud jde o pouhý experiment, pojišťovna takové zákroky obvykle neproplácí.

Baylorský tým chce do konce roku 2016 stihnout ještě deset transplantací dělohy.

Transplantaci zvládli i v IKEMu

Zákrok je dodnes velmi experimentální. Velký úspěch zaznamenal poprvé v roce 2013 ve Švédsku, kdy lékař Mats Brännström voperoval dělohu jedenácti ženám. Pět z nich následně otěhotnělo a porodilo zdravé děti.

"Musíme spolupracovat s dalšími lékařskými týmy po celém světě a podělit se o své vědomosti," uvedla švédská lékařka Liza Johannessonová. 

Letos v květnu proběhla historicky první transplantace dělohy i v České republice, a to v pražském Institutu klinické a experimentální kliniky (IKEM).

 

Právě se děje

před 6 minutami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 11 minutami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

před 2 hodinami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
Další zprávy