Transněfť vyřešil problém se špinavou ropou, kohouty na Družbě se otevřou v červenci

ČTK ČTK
17. 6. 2019 20:03
Ruský provozovatel ropovodů Transněfť plánuje obnovit dodávky ropy všemi trasami ropovodu Družba ve standardní kvalitě a objemu od 1. července. Družba pro firmu zůstává prioritou a od třetího čtvrtletí se naopak sníží dodávky uralské ropy prostřednictvím přístavu Usť-Luga. S odvoláním na informace zdrojů a s odkazem na čtvrtletní harmonogramy vývozu to uvedla agentura Reuters.
Foto: Ludvík Hradilek

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba byly zastaveny koncem dubna, protože se zjistilo, že ropa v potrubí obsahuje nadlimitní množství organického chloridu. Ten se využívá při těžbě ropy, než se ale ropa dostane do potrubí, musí se z ní tato příměs odstranit, protože by mohla poškodit zařízení rafinerií.

Znečištěná ropa se objevila také v přístavu Usť-Luga, který je s Družbou propojen ropovodem BPS-2. Celkem bylo kontaminováno zhruba pět milionů tun ropy. Od té doby se dodávky postupně obnovují, do České republiky byl dovoz obnoven v květnu.

Podle čtvrtletních plánů by vývoz ropy severní trasou ropovodu Družba do Německa a Polska měl ve třetím čtvrtletí stoupnout na 9,5 milionu tun z 9,4 milionu tun naplánovaných na druhé čtvrtletí. Jižní větví do Maďarska, České republiky a na Slovensko se má vývoz zvýšit na 3,5 milionu tun z 2,8 milionu v období duben až červen. Dodávky ropy do Běloruska mají činit 4,7 milionu tun proti 4,5 milionu tun plánovaným na toto čtvrtletí.

Vývoz přes baltský přístav Usť-Luga se má snížit na 2,8 milionu tun z devíti milionů naplánovaných na duben až červen. Rusko se dohodlo, že si vezme zpět část kontaminované ropy, která zůstala v běloruské části ropovodu Družba. To omezuje kapacitu čerpání ropy do přístavu. Představitelé Ruska se vyjádřili, že upřednostňují trasy ropovodu Družba nad jinými destinacemi, včetně přístavu Usť-Luga.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy