Tragický požár výškového domu v Londýně začal kvůli lednici, zjistila britská policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2017 12:59
Tragický požár výškového obytného domu v Londýně z minulého týdne začal kvůli ledničce. Informovala o tom britská policie, která také dodala, že požár nebyl založen úmyslně. Typ lednice, který požár způsobil, nebyl v minulosti označen za závadný a firma jej nestáhla z oběhu. Tragédie v Londýně si vyžádala nejméně 79 mrtvých.
Foto: Reuters

Londýn - Tragický požár výškového obytného domu v londýnské čtvrti Kensington z minulého týdne začal kvůli vadné ledničce.

V pátek to potvrdila britská policie. Potvrdila tak dřívější informace médií, podle kterých požár způsobila vadná lednice.

Zástupkyně policie Fiona McCormacková informovala, že šlo o lednici s mrazákem typu FF175BP, kterou vyrábí firma Hotpoint. Tento typ nebyl v minulosti označen za závadný a firma jej nestáhla z oběhu. Policie ve spolupráci s výrobcem spotřebičů provádí další testy.

Policie také vyloučila, že by byl oheň založen úmyslně. 

"Máme nyní odborné důkazy, že oheň nebyl založený úmyslně," sdělila McCormacková.

Podle McCormackové propadlo obložení budovy ve všech bezpečnostních zkouškách. V již provedených bezpečnostních zkouškách propadla jak izolace, tak i obkladový materiál budovy.

Mezi obviněními z trestných činů, které by policie mohla v souvislosti s požárem vznést, by mohlo být i neúmyslné zabití, řekla McCormacková.

Přesný počet obětí je stále nejasný

Požár budovy Grenfell Tower si vyžádal přinejmenším 79 obětí. Od oznámení poslední bilance policii nikdo nenahlásil další pohřešované, uvedla McCormacková. Policisté se ale stále obávají, že nemají "úplný obrázek" o rozsahu tragédie.

"Obávám se, že jich je víc," uvedla McCormacková k obětem. Z poškozené budovy už policisté podle ní vynesli všechna těla, která byla kompletní.

McCormacková znovu vyzvala, aby se policii přihlásili všichni, kdo v době tragédie byli v budově, ať už z jakýchkoliv důvodů.

"Naší prioritou je dozvědět se, kdo byl v Grenfell Tower. Nezajímají nás důvody lidí, proč tam byli," zdůraznila.

V souvislosti s požárem už policie zabavila dokumenty několika firem a organizací. Zabývá se i možným porušením bezpečnostních předpisů, zejména v oblasti protipožární ochrany.

Britské úřady také identifikovaly jenom na území Anglie 600 výškových budov, jejichž obložení je podobné tomu v Grenfell Tower. Zkoušky zatím prokázaly, že hořlavý materiál byl použit v obložení jedenácti z nich.

Oheň spálil byty na popel. Záběry zevnitř vyhořelého věžáku v Londýně. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy