73 lidí zemřelo v Afghánistánu při srážce dvou autobusů a cisterny. Většina obětí uhořela

ČTK ČTK
8. 5. 2016 14:15
Jde o největší silniční nehodu v zemi za posledních několik let a řadí se i do první desítky nejtragičtějších srážek autobusů v Asii za dvacet let. Podle guvernéra provincie Ghazní Džavída Salangiho jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ve dvou autobusech podle něj cestovalo celkem 125 pasažérů. Podle šéfa dopravního inspektorátu provincie byla příčinou srážky neopatrná jízda, nicméně silnice v Afghánistánu jsou často ve velmi špatném stavu.
Foto: ČTK

Kábul - Nedělní srážka dvou autobusů s cisternou v Afghánistánu má podle afghánského ministertva zdravotnictví už 73 obětí. Jde o nejhorší silniční nehodu v zemi v posledních letech, která se řadí i do první desítky nejtragičtějších nehod autobusů v Asii za dvacet let.

Podle afghánského ministerstva zdravotnictví, citovaného agenturou AFP, většina obětí uhořela. Po nehodě, která se stala na hlavním tahu mezi Kábulem a Kandahárem, všechna tři vozidla začala hořet. Desítky lidí byly převezeny do nemocnice.

Podle guvernéra provincie Ghazní Džavída Salangiho jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ve dvou autobusech podle něj cestovalo celkem 125 pasažérů. Podle šéfa dopravního inspektorátu provincie Ghazní byla příčinou srážky neopatrná jízda.

Nicméně silnice v Afghánistánu jsou často ve velmi špatném stavu. Předpisy se navíc dodržují jen velmi špatně.

Jde o největší silniční nehodu v zemi za posledních několik let. V srpnu 2011 zemřelo po nehodě autobusu 35 lidí a v září 2007 se obětí srážky dvou autobusů stalo 40 osob. Obě tyto nehody se rovněž staly na silnici z Kandaháru do Kábulu, která patří k nejfrekventovanějším k zemi.

Nedělní nehoda se zařadí i k nejtragičtějším silničním nehodám v Asii za posledních dvacet let. Podle dostupných údajů se dvě nejhorší nehody autobusů s asi devadesáti oběťmi přihodily v červnu 1999 v jihoindickém státě Karnátaka, kde se přeplněný autobus zřítil do řeky, a v červnu 2004 v jižním Íránu, kde se srazily dva autobusy s cisternou.

 

Právě se děje

před 27 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy