73 lidí zemřelo v Afghánistánu při srážce dvou autobusů a cisterny. Většina obětí uhořela

ČTK ČTK
8. 5. 2016 14:15
Jde o největší silniční nehodu v zemi za posledních několik let a řadí se i do první desítky nejtragičtějších srážek autobusů v Asii za dvacet let. Podle guvernéra provincie Ghazní Džavída Salangiho jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ve dvou autobusech podle něj cestovalo celkem 125 pasažérů. Podle šéfa dopravního inspektorátu provincie byla příčinou srážky neopatrná jízda, nicméně silnice v Afghánistánu jsou často ve velmi špatném stavu.
Foto: ČTK

Kábul - Nedělní srážka dvou autobusů s cisternou v Afghánistánu má podle afghánského ministertva zdravotnictví už 73 obětí. Jde o nejhorší silniční nehodu v zemi v posledních letech, která se řadí i do první desítky nejtragičtějších nehod autobusů v Asii za dvacet let.

Podle afghánského ministerstva zdravotnictví, citovaného agenturou AFP, většina obětí uhořela. Po nehodě, která se stala na hlavním tahu mezi Kábulem a Kandahárem, všechna tři vozidla začala hořet. Desítky lidí byly převezeny do nemocnice.

Podle guvernéra provincie Ghazní Džavída Salangiho jsou mezi oběťmi i ženy a děti. Ve dvou autobusech podle něj cestovalo celkem 125 pasažérů. Podle šéfa dopravního inspektorátu provincie Ghazní byla příčinou srážky neopatrná jízda.

Nicméně silnice v Afghánistánu jsou často ve velmi špatném stavu. Předpisy se navíc dodržují jen velmi špatně.

Jde o největší silniční nehodu v zemi za posledních několik let. V srpnu 2011 zemřelo po nehodě autobusu 35 lidí a v září 2007 se obětí srážky dvou autobusů stalo 40 osob. Obě tyto nehody se rovněž staly na silnici z Kandaháru do Kábulu, která patří k nejfrekventovanějším k zemi.

Nedělní nehoda se zařadí i k nejtragičtějším silničním nehodám v Asii za posledních dvacet let. Podle dostupných údajů se dvě nejhorší nehody autobusů s asi devadesáti oběťmi přihodily v červnu 1999 v jihoindickém státě Karnátaka, kde se přeplněný autobus zřítil do řeky, a v červnu 2004 v jižním Íránu, kde se srazily dva autobusy s cisternou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy