Tragédie ve Francii: Autobus se v zatáčce srazil s kamionem a shořel, zahynulo 42 lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 23. 10. 2015 16:27
Nejméně 42 lidí zahynulo při čelní srážce kamionu a autobusu na jihozápadě Francie. K neštěstí došlo podle hasičů kolem půl osmé ráno na silnici 123 u Libourne asi 50 kilometrů od Bordeaux, vozidla po nárazu začala hořet. Jednačtyřicet lidí zemřelo v autobusu, poslední obětí je řidič kamionu, uvádí s odvoláním na hasiče server Europe1. Z hořícího vraku autobusu se podle dostupných zpráv podařilo vytáhnout osm lidí, z toho pět zraněných.
Na místě zasahuje šest desítek hasičů. Ilustrační foto.
Na místě zasahuje šest desítek hasičů. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bordeaux - Při čelní srážce kamionu a autobusu na jihozápadě Francie zemřelo v pátek ráno nejméně 42 lidí. Obě vozidla po nárazu začala hořet.

Jednačtyřicet lidí zahynulo přímo v autobusu, poslední obětí je řidič kamionu, uvádí s odvoláním na hasiče server Europe1. Kamion převážel dřevo.

K neštěstí podle hasičů došlo kolem půl osmé ráno na silnici 123 u vesnice Puisseguin, ležící asi 50 kilometrů východně od Bordeaux ve francouzském departementu Gironde v regionu Aquitaine.

Bez zranění vyvázli jen tři lidé

Z hořícího vraku autobusu se podle dostupných zpráv podařilo vytáhnout pouze osm lidí, tři z nich vyvázli bez zranění.

Čtyři lidé jsou v kritickém stavu: dva mají popáleniny, dva těžká poranění hlavy.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Někteří cestující autobusu podle úřadů uhořeli. Francouzská televize ukázala záběry úplně shořelého vraku.

"Nehoda se stala v nebezpečné zatáčce zvané Liščí studánka," řekla médiím místní obyvatelka Yvette Seguyová.

Autobusem cestovala na výlet skupina seniorů z vesnice Petit-Palais, mířili na jednodenní výlet do pobřežního Landes.

"Francouzská vláda se na tuto hroznou tragédii plně soustředí," reagoval na zprávy francouzský prezident Francois Hollande. Na místo míří premiér Manuel Valls a ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Nejhorší nehoda za 33 let

Na místo neštěstí přijely početné záchranné síly včetně 70 hasičů. Příčina tragické nehody se teprve zjišťuje. Podle prvních poznatků narazil autobus do kamionu při výjezdu ze zatáčky, kterou místní úřady a obyvatelé léta označují za nebezpečnou.

Na francouzských silnicích jde o nejhorší tragédii od roku 1982, kdy při nehodě autobusu v departementu Côte-d'Or na východě země zahynulo 53 lidí, včetně 44 dětí.

V Evropě jde o největší neštěstí na silnici za poslední dva roky. 13. března 2012, kdy při nehodě belgického autobusu v tunelu Sierre ve Švýcarsku zemřelo 28 lidí, z toho 22 dětí. O rok později se zřítil ze srázu italský autobus jedoucí mezi Bari a Neapolí, v troskách zemřelo 39 osob.

Počet mrtvých na francouzských silnicích se výrazně snížil od začátku 70. let 20. století, kdy ročně umíralo více než 16 000 lidí. V posledních letech je bilance méně než 4000 mrtvých ročně, poznamenala agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy