Tradice stranou. Dcera Kate a Williama bude princeznou

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
11. 1. 2013 10:18
Královna Alžběta II. patentem zrušila sto let staré pravidlo diskriminující královské dcery
Kate může být v klidu, královna Alžběta II. zrovnoprávnila v královské rodině pohlaví.
Kate může být v klidu, královna Alžběta II. zrovnoprávnila v královské rodině pohlaví. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud se princi Williamovi a jeho ženě vévodkyni Catherine narodí dcera, stane se automaticky princeznou.

Ve čtvrtek to oznámila královna Alžběta II. a zrušila tím téměř sto let staré pravidlo.

Podle něho platilo, že dívky narozené následníkům trůnu byly označovány titulem Lady. Titul Její královská Výsost nemohl být příslušnicemi něžného pohlaví užíván.

Tradici, podle níž mohl být jako princ oficiálně označován pouze syn dědice trůnu, zavedl v roce 1917 král Jiří V.

Tak si Kate podmanila Asii:

Tato zvyklost se nyní mění poté, co v listu London Gazette vyšel nový královnin patent. Alžběta II. v něm přiznává výsadu těšit se z náležitostí královského majestátu - tedy i z oslovení princ či princezna - všem Williamovým dětem. Vévodkyně z Cambridge očekává narození prvního potomka přibližně v polovině letošního roku.

Už předloni se na nových zásadách pro následnictví trůnu shodli zástupci všech 16 zemí britského Společenství. V blízké době o nich má hlasovat britský parlament, kde se očekává schválení. Až se tak stane, skončí letitá diskriminace královských dcer, před nimiž byli na trůn upřednostňováni synové.

Královna nyní využila svého práva vydat písemný patent, kterým může panovník bez souhlasu zákonodárců povolovat například užívání titulu či statusu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy