Tradice stranou. Dcera Kate a Williama bude princeznou

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
11. 1. 2013 10:18
Královna Alžběta II. patentem zrušila sto let staré pravidlo diskriminující královské dcery
Kate může být v klidu, královna Alžběta II. zrovnoprávnila v královské rodině pohlaví.
Kate může být v klidu, královna Alžběta II. zrovnoprávnila v královské rodině pohlaví. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud se princi Williamovi a jeho ženě vévodkyni Catherine narodí dcera, stane se automaticky princeznou.

Ve čtvrtek to oznámila královna Alžběta II. a zrušila tím téměř sto let staré pravidlo.

Podle něho platilo, že dívky narozené následníkům trůnu byly označovány titulem Lady. Titul Její královská Výsost nemohl být příslušnicemi něžného pohlaví užíván.

Tradici, podle níž mohl být jako princ oficiálně označován pouze syn dědice trůnu, zavedl v roce 1917 král Jiří V.

Tak si Kate podmanila Asii:

Tato zvyklost se nyní mění poté, co v listu London Gazette vyšel nový královnin patent. Alžběta II. v něm přiznává výsadu těšit se z náležitostí královského majestátu - tedy i z oslovení princ či princezna - všem Williamovým dětem. Vévodkyně z Cambridge očekává narození prvního potomka přibližně v polovině letošního roku.

Už předloni se na nových zásadách pro následnictví trůnu shodli zástupci všech 16 zemí britského Společenství. V blízké době o nich má hlasovat britský parlament, kde se očekává schválení. Až se tak stane, skončí letitá diskriminace královských dcer, před nimiž byli na trůn upřednostňováni synové.

Královna nyní využila svého práva vydat písemný patent, kterým může panovník bez souhlasu zákonodárců povolovat například užívání titulu či statusu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy