Toryovci chtějí referendum o Lisabonu. Kvůli Blairovi

Naďa Straková
5. 10. 2009 13:00
Starosta Londýna Boris Johnson prosazuje referendum o Lisabonu za každou cenu
David Cameron se svou ženou přijíždí na manchesterský kongres konzervativců
David Cameron se svou ženou přijíždí na manchesterský kongres konzervativců | Foto: Reuters

Londýn - Podobně jako v české ODS rozděluje Lisabonská smlouva i členy uvnitř jedné partaje v Británii. Dnešnímu kongresu Konzervativní strany podle všeho místo hledání receptů na zkrocení vysoké nezaměstnanosti a vysokého fiskálního deficitu země bude dominovat téma tohoto reformního paktu.

David Cameron sice minulý týden v rozhovoru pro britské rádio LBC prohlásil, že určitě uskuteční plebiscit, pokud dokument nebude plně ratifikován ve všech zbylých členských státech EU.

V opačném případě však s lidovým hlasováním váhá. A to se nelíbí euroskeptičtějšímu křídlu strany, které by referendum rádo uskutečnilo za každou cenu.

Zejména současný starosta Londýna Boris Johnson se zasazuje o to, aby o možnosti bývalého premiéra Tonyho Blaira obsadit nový post prezidenta EU , který Lisabonská smlouva zavádí, rozhodli sami.

"Pokud by se měl Tony Blair stát prezidentem Evropy, budu určitě vyžadovat referendum a myslím, že se mnou bude hodně lidí souhlasit," komentoval Blairovy šance stát v čele Evropy londýnský starosta v rozhovoru pro britský list Mail on Sunday. Kandidaturu bývalého lídra labouristů prosazuje zejména Francie a Německo.

Ačkoli Johnson a Cameron později popřeli, že by mezi nimi vznikl nějaký spor, vystihuje Johnsonův neoblomný postoj k Lisabonu podle deníku Guardian současné rozdělení strany. Té současné průzkumy veřejného mínění předpovídají čtyřicetiprocentní podporu britských voličů. Labouristy by v tuto chvíli volilo jen 25 procent lidí.

Foto: Aktuálně.cz
Lisabonská smlouva
Vše, co jste chtěli vědět o irském referendu

"Slibovali jsme to my i Blair"

V případě , že bude v době britských voleb smlouva ratifikována i v Polsku a Česku, stínový ministr zahraničí William Hague naznačil, že toryovci budou referendum v Británii přesto prosazovat.

"Na referendum máme právo, jelikož je to něco, co jsme lidem slibovali v kampani před posledními volbami," řekl rozhlasové stanici Radio 4.

Většina konzervativců nesnese pomyšlení, že v křesle prezidenta Evropy by měl zasednout bývalý premiér Tony Blair
Většina konzervativců nesnese pomyšlení, že v křesle prezidenta Evropy by měl zasednout bývalý premiér Tony Blair | Foto: Reuters

Podle jiných konzervativců je referendum stále ve hře už jen kvůli tomu, že jej sliboval i Tony Blair.

"Důvodem, proč tolik stojíme o referendum, je skutečnost, že jej sliboval už sám Tony Blair," prohlásil konzervativní europoslanec Dan Hannan, který byl hlavním aktérem nedávného vystoupení toryovců ze středopravicové frakce EPP v Evropském parlamentu.

"Nechceme nikomu bránit v evropské integraci, jen se zkrátka chceme stáhnout z oblastí, kterých nechceme být součástí." Těmi jsou sociální politika a pracovní legislativa."

"Už v minulosti jsme prosazovali, aby se o sociální politice a pracovních normách rozhodovalo jen na národní úrovni. Lisabon obsahuje mnoho věcí, s kterými nesouhlasíme - například přenesení pravomocí ve vnitrostátních záležitostech a v oblasti práva na EU," vysvětlil svůj protilisabonský postoj třiačtyřicetiletý lídr toryovců.

Na dnešním zasedání konzervativců, které se koná v Manchesteru, Cameron plánuje mimo jiné představit plán, jak snížit sociální dávky, na kterých je podle něj "závislých příliš mnoho Britů", píše britský list The Times.

Snížit dávky se chystá hlavně lidem, kteří z nějakého důvodu nemohou pracovat. Ti místo 89,90 liber týdně (2 500Kč) měli dostávat 64,30 liber (1 700 Kč). Britská pokladna tím ušetří přibližně 600 milionů liber. Podle průzkumů totiž jeden z pěti lidí, kteří pobírají tyto sociální dávky, práceschopný je, tvrdí konzervativci.

 

Právě se děje

Další zprávy