Toryovci chtějí referendum o Lisabonu. Kvůli Blairovi

Naďa Straková
5. 10. 2009 13:00
Starosta Londýna Boris Johnson prosazuje referendum o Lisabonu za každou cenu
David Cameron se svou ženou přijíždí na manchesterský kongres konzervativců
David Cameron se svou ženou přijíždí na manchesterský kongres konzervativců | Foto: Reuters

Londýn - Podobně jako v české ODS rozděluje Lisabonská smlouva i členy uvnitř jedné partaje v Británii. Dnešnímu kongresu Konzervativní strany podle všeho místo hledání receptů na zkrocení vysoké nezaměstnanosti a vysokého fiskálního deficitu země bude dominovat téma tohoto reformního paktu.

David Cameron sice minulý týden v rozhovoru pro britské rádio LBC prohlásil, že určitě uskuteční plebiscit, pokud dokument nebude plně ratifikován ve všech zbylých členských státech EU.

V opačném případě však s lidovým hlasováním váhá. A to se nelíbí euroskeptičtějšímu křídlu strany, které by referendum rádo uskutečnilo za každou cenu.

Zejména současný starosta Londýna Boris Johnson se zasazuje o to, aby o možnosti bývalého premiéra Tonyho Blaira obsadit nový post prezidenta EU , který Lisabonská smlouva zavádí, rozhodli sami.

"Pokud by se měl Tony Blair stát prezidentem Evropy, budu určitě vyžadovat referendum a myslím, že se mnou bude hodně lidí souhlasit," komentoval Blairovy šance stát v čele Evropy londýnský starosta v rozhovoru pro britský list Mail on Sunday. Kandidaturu bývalého lídra labouristů prosazuje zejména Francie a Německo.

Ačkoli Johnson a Cameron později popřeli, že by mezi nimi vznikl nějaký spor, vystihuje Johnsonův neoblomný postoj k Lisabonu podle deníku Guardian současné rozdělení strany. Té současné průzkumy veřejného mínění předpovídají čtyřicetiprocentní podporu britských voličů. Labouristy by v tuto chvíli volilo jen 25 procent lidí.

Foto: Aktuálně.cz
Lisabonská smlouva
Vše, co jste chtěli vědět o irském referendu

"Slibovali jsme to my i Blair"

V případě , že bude v době britských voleb smlouva ratifikována i v Polsku a Česku, stínový ministr zahraničí William Hague naznačil, že toryovci budou referendum v Británii přesto prosazovat.

"Na referendum máme právo, jelikož je to něco, co jsme lidem slibovali v kampani před posledními volbami," řekl rozhlasové stanici Radio 4.

Většina konzervativců nesnese pomyšlení, že v křesle prezidenta Evropy by měl zasednout bývalý premiér Tony Blair
Většina konzervativců nesnese pomyšlení, že v křesle prezidenta Evropy by měl zasednout bývalý premiér Tony Blair | Foto: Reuters

Podle jiných konzervativců je referendum stále ve hře už jen kvůli tomu, že jej sliboval i Tony Blair.

"Důvodem, proč tolik stojíme o referendum, je skutečnost, že jej sliboval už sám Tony Blair," prohlásil konzervativní europoslanec Dan Hannan, který byl hlavním aktérem nedávného vystoupení toryovců ze středopravicové frakce EPP v Evropském parlamentu.

"Nechceme nikomu bránit v evropské integraci, jen se zkrátka chceme stáhnout z oblastí, kterých nechceme být součástí." Těmi jsou sociální politika a pracovní legislativa."

"Už v minulosti jsme prosazovali, aby se o sociální politice a pracovních normách rozhodovalo jen na národní úrovni. Lisabon obsahuje mnoho věcí, s kterými nesouhlasíme - například přenesení pravomocí ve vnitrostátních záležitostech a v oblasti práva na EU," vysvětlil svůj protilisabonský postoj třiačtyřicetiletý lídr toryovců.

Na dnešním zasedání konzervativců, které se koná v Manchesteru, Cameron plánuje mimo jiné představit plán, jak snížit sociální dávky, na kterých je podle něj "závislých příliš mnoho Britů", píše britský list The Times.

Snížit dávky se chystá hlavně lidem, kteří z nějakého důvodu nemohou pracovat. Ti místo 89,90 liber týdně (2 500Kč) měli dostávat 64,30 liber (1 700 Kč). Britská pokladna tím ušetří přibližně 600 milionů liber. Podle průzkumů totiž jeden z pěti lidí, kteří pobírají tyto sociální dávky, práceschopný je, tvrdí konzervativci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy