Tornádo v Mississippi zabilo deset lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2010 13:53
Vítr o rychlosti až 240 km v hodině ničil obchody, domy i auta
ilustrační záběr
ilustrační záběr | Foto: Wikimmedia Commons

Washington - Nejméně 10 mrtvých si v sobotu vyžádalo řádění tornáda ve státech Mississippi na jihu USA. Mezi oběťmi jsou i dvě děti, uvedla stanice CNN s odvoláním na tamní úřady. Vítr tam dosáhl rychlosti až 240 kilometrů za hodinu.

Podle agentury AP smršť ničila obchody, obracela domy v trosky, převracela automobily a silnice zablokovala vyvrácenými stromy.

V sutinách svých domů přišli o život nejméně čtyři lidé a 15 jich bylo zraněno v okrese Yazoo City, dalších pět osob včetně dvou dětí zahynulo v okrese Choctaw a jedna v okrese Holmes. Smršť, která měla v průměru kolem 1,5 kilometru, tam zpustošila nejméně 30 domů.

V okolí Yazoo City to nadělalo obrovské škody," řekl guvernér Mississippi Haley Barbour. Úřady nevylučují, že počet obětí ještě poroste. "Máme oběti na životech, mnoho lidí, kteří se ještě pokoušeli zachránit a kteří uvízli v budovách," řekl Barbour.

Tornádo se odpoledne tamního času nejdřív přehnalo přes severovýchod jihoamerického státu; zasáhlo Yazoo County a dalších pět okresů. Silně zasažen byl také stát Louisiana. Pátrací týmy hledají další pohřešované.

"Je to tragická situace. O této velikosti a síle je v našem státě (tornádo) velmi vzácné," řekl Greg Flynn z mississippského úřadu pro mimořádné situace.

V několika lokalitách vypadl elektrický proud, protože bouře vyvracela stožáry. Dalších 40 tornád vyvolala tlaková níže ve státech Missouri, Tennessee, Alabama, Georgia, Arkansas, Kentucky a Indiana. Tornáda v těchto oblastech nejsou ničím neobvyklým.

 

Právě se děje

Další zprávy