Topolánek k Maďarům: Radar nás ochrání

Roman Staněk
31. 3. 2007 9:30
Budapešť/Sárospatak (Od našeho zpravodaje) - Český premiér ukončil návštěvu Maďarska. Jednal o radaru, navštívil veletrh a vzpomněl na Komenského.
Ferenc Gyurcsány při jednání s Mirkem Topolánkem
Ferenc Gyurcsány při jednání s Mirkem Topolánkem | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Premiér Mirek Topolánek včera ve vinném sklípku zakončil svou dvoudenní návštěvu Maďarska.

Ještě předtím jej však ráno přijal maďarský prezident Lászlo Sólyom. Poté v honosném Nándorfehérvárském sále v budově maďarského parlamentu proběhlo nejduležitější setkání s jeho maďarským protějškem Ferencem Gyurcsánym.

"Máme rádi Kafku, když jedem do Prahy napijeme se piva, o tomhle jsme ale za ty čtyři a půl hodiny, co jsme spolu celkem jednali, moc nemluvili," zahájil maďarský premiér tiskovou konferenci.

Gyurcsány se snažil zpochybnit možné spekulace, že se Maďarsko staví proti stavbě radaru v České republice. Ty se ještě zintenzivnily po Gyurcsányho nedávné návštěvě u ruského prezidenta Vladimíra Putina, známého odpůrce americké snahy.

"Není pochyb o tom, že Česko má právo uzavřít smlouvu s USA. Je to jako když někdo chce z vlastního domu udělat hospodu, má na to právo. Sousedé na sebe zaklepou, pohovoří si o tom," prohlásil maďarský premiér.

Topolánek s Gyurcsánym jednali celkem tři a půl hodiny. Dvě hodiny neformálně ve čtvrtek večer a pak další hodinu a půl
Topolánek s Gyurcsánym jednali celkem tři a půl hodiny. Dvě hodiny neformálně ve čtvrtek večer a pak další hodinu a půl | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

"České stanovisko je korektní, chtějí tuto otázku projednávat v rámci NATO," pokračoval Gyurcsány a dodal, že "radar nebude chránit jen ČR a Polsko, ale také značnou část Evropy."

Společná "energie"

Vzhledem k velké energetické závislosti na Rusku se premiéři dohodli na vytvoření "vysegrádské" komise pro energetiku, která by měla lépe prosazovat zájmy východoevropských zemí. Příští rok je Česko v čele V4 (sdružení Česka, Slovenska, Polska a Maďarska).

Bysta Jana Amose Komenského vzhlíží na premiéra Mirka Topolánka po té, co k ní spolu s ministrem Řebíčkem položili květiny v Sárospataku, městě, kde Komenský působil.
Bysta Jana Amose Komenského vzhlíží na premiéra Mirka Topolánka po té, co k ní spolu s ministrem Řebíčkem položili květiny v Sárospataku, městě, kde Komenský působil. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Premiér Gyurcsány dále hovořil o bezproblémových vztazích mezi oběma zeměmi, o rostoucím obchodním obratu, který ovšem vyznívá rapidně lépe pro Maďarsko. Zda-li však politici hovořili o vnitropolitické situaci v Maďarsku, není známo.

Gyurcsány čelí velkému tlaku opozice. Poté, co byla loni zveřejněná tajná nahrávka na které premiér přiznává, že lhal o stavu maďarské ekonomiky, takřka pravidelně se v budapešťských ulicích konají demonstrace opozičního FIDESZu.

Za Komenským, na víno

Na závěr cesty se Topolánek vydal do Sárospataku kde Jan Amos Komenský během svého exilu napsal svá nejznámější díla - Orbis Pictus (Svět v obrazech) a Schola Ludus (Škola hrou).

"Všechny další reformy školství byly už jen horší," řekl maďarským hostitelům a dodal: "Včetně těch současných." Komenského označil za jednoho z prvních Evropanů, který předběhl dobu a jeho dílo je inspirativní i teď, když se státy střední Evropy snaží bourat bariéry a hranice.

Zatímco premiér Mirek Topolánek teprve čichal k tokajskému vínu, ministr dopravy Aleš Řebíček už dopíjel
Zatímco premiér Mirek Topolánek teprve čichal k tokajskému vínu, ministr dopravy Aleš Řebíček už dopíjel | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

"Češi si Komenského někdy snad ani nezaslouží," soudí předseda vlády o muži, od jehož narození ve středu uplynulo 415 let.

Svou návštěvu Maďarska premiér zakončil v pátek večer v proslulé oblasti Tokaj mezi vínem. Prohlédl si sklípek hraběte Degenfelda a ochutnal místní speciality.

 

Právě se děje

Další zprávy