Tony Blair jako prezident Evropy? Británie za ním stojí

Naďa Straková
17. 7. 2009 9:18
Bývalý labouristický premiér se ke kandidatuře na předsedu Rady EU zatím nevyjádřil
Bývalý britský premiér Tony Blair
Bývalý britský premiér Tony Blair | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Štrasburk - Kdysi hojně medializované ambice bývalého britského premiéra Tonyho Blaira stát v čele Evropské unie nyní dostávají jasnější kontury. Britská vláda oficiálně podporuje nominaci labouristického expremiéra na předsedu Rady EU.

Ovšem pokud tato pozice vůbec vznikne a pokud Tony Blair kandidaturu potvrdí.

„Britská vláda podporuje nominaci Tonyho Blaira na prezidenta Rady EU," sdělila novinářům ve Štrasburku čerstvá ministryně pro evropské záležitosti Glennys Kinnocková.

"Tonyho Blaira všichni dobře znají, je to silná osobnost a od začátku by měl respekt," dodala.

Rozhodne říjen

S postem hlavy celého unijního bloku počítá Lisabonská smlouva. Jenže podmínkou vzniku stálého postu předsedy Rady EU je ratifikace smlouvy všemi členskými státy Evropské unie.

V dané chvíli se po půl roce u kormidla EU střídají jednotlivé členské státy. To by v případě přijetí Lisabonu zaniklo a zůstalo by jen na úrovni Rady ministrů.

O tom, zda ale projekt reformního paktu bude nakonec realizován, rozhodne až říjnové referendum v Irsku. Irové už jednou Lisabon odmítli. Česká republika, Polsko a Německo jej dosud také neratifikovaly.

Tony Blair na návštěvě Bushových v Bílém domě
Tony Blair na návštěvě Bushových v Bílém domě | Foto: Reuters

Představitelé sedmadvacítky si od této funkce, která by trvala dva a půl roku, slibují větší stabilitu a jednotnější postoj Unie na mezinárodní scéně.

Byť kompetence prezidenta Evropské unie budou přesně dané a relativně omezené, přesto se jedná o velmi prestižní pozici. Budoucí hlava EU by reprezentovala zhruba 500 milionů Evropanů.

Nic není jisté

Britský list Financial Times v dnešním vydání upozorňuje, že zatím není jisté, zda Tony Blair kandidaturu skutečně přijme.

Musel by se prý vzdát „lukrativních postů v soukromém sektoru a jiných rolí, jakou je například zvláštní vyslanec Blízkovýchodního kvartetu (EU, OSN, Rusko, USA)."

Tony Blair si svými proevropskými názory získal podporu ke kandidatuře mnoha evropských lídrů. Velká Británie sice není členem Schengenské zóny a nemá zavedené euro, ale za jeho vlády se aktivně angažovala v unijní politice.

Setkání Blaira a Bushe v Bílém domě.
Setkání Blaira a Bushe v Bílém domě. | Foto: Reuters

Skvrnou v Blairově politické kariéře, kterou mu mnozí nemohou odpustit, je jeho podpora americké invaze do Iráku. Za ní mu bývalý americký prezident George Bush letos v lednu udělil Prezidentskou medaili svobody.

Ani jako zvláštní emisar na Blízkém východě se Blair zatím nějak výrazně neprojevil. Hned od počátku se na jeho hlavu snášela kritika za nekritický postoj vůči Izraeli.

Expremiér byl postupem času proti své vůli odsunut na vedlejší kolej a pověřen především dohledem nad projekty, které mají pomoci Palestincům revitalizovat ochromenou ekonomiku.

V klání o křeslo předsedy EU se může Tony Blair utkat s dalšími konkurenty. Podle serveru Euroactiv padají v souvislosti s touto funkcí jména jako například španělský premiér Felipe Gonzales či lucemburský premiér Jean Claude Juncker.

 

Právě se děje

Další zprávy