Tomio Okamura: Japonci ví, co při zemětřesení dělat

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 3. 2011 11:04
Mírné otřesy zažívají Japonci pravidelně, tentokrát bylo však zemětřesení rekordní
Po zemětřesení přišla ničivá vlna tsunami.
Po zemětřesení přišla ničivá vlna tsunami. | Foto: ČTK

Praha - Co je pro většinu Čechů jen hlavní událost pátečního zpravodajství, prožívá viceprezident a mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura osobně.

V Japonsku žijí jeho příbuzní, on sám v ostrovní zemi vyrůstal. Proto hned, jak k němu zpráva o přírodní katastrofě doputovala, zjišťoval, zda je rodina v pořádku.

"Objevily se tady informace, že v Japonsku nefungují mobilní sítě. To nemohu potvrdit, mě se s tatínkem spojit podařilo, i když jsem musel číslo vytočit asi pětkrát, protože byla přetížená síť, jak mi hlásil telefon," řekl Aktuálně.cz Okamura.

Co dělat při zemětřesení se učí od dětství

Vysvětlil, že pro Japonce není zemětřesení neznámým ani nečekaným jevem. "Velmi mírné otřesy, které například rozhýbou jen hladinu čaje v konvici, zažívají mnohokrát ročně, aspoň jednou za rok se země otřese citelněji," popsal svou zkušenost.

Právě kvůli častému výskytu zemětřesení jsou Japonci na krizové situace připravovaní už od dětství.

"Už ve škole vás připravují na to, co dělat. Děti sedí při vyučování na polštářcích, jejichž účelem ale není v první řadě pohodlí. V případě zemětřesení mají vlézt pod stůl a těmi polštářky si chránit hlavu," vysvětluje Okamura.

Nácviky poplachu při zemětřesení jsou naplánovány jednou do roka.

"Stejně tak stojí na ulicích přívěsy, které simulují, co se děje při zemětřesení. Kromě člověka, který je uvnitř a zažívá napodobení otřesů na vlastní kůži, jej mohou sledovat i lidé venku, protože přívěs je zvenčí prosklený. I tento zážitek vám pomůže být psychicky připravený na zemětřesení," dodává Okamura.

Při stavbách domů se s otřesy počítá

Zdůraznil, že japonská architektura s otřesy země už po staletí počítá, tradiční stavby proto byly vždy stavěny ze dřeva, které obyvatele nezavalí tak, jako suť a kámen, "I to je důvod, proč Japonci tak obdivují centrum Prahy, japonská města takto staré stavby nemají právě kvůli nižší trvanlivosti dřeva," doplnil Okamura.

Moderní stavby jsou pak postaveny podle speciálních zásad tak, aby byly vůči otřesům odolné. "Právě proto nejsou nikdy škody v Japonsku po zemětřesení tak velké, jako v jiných státech," dodal.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy