Tomáš Tuhý se ujal funkce velvyslance na Slovensku, předal Kiskovi pověřovací listiny

ČTK ČTK
28. 11. 2018 16:27
Bývalý český policejní prezident Tomáš Tuhý se ujal funkce velvyslance České republiky na Slovensku. Odpoledne předal slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi pověřovací listiny.
Tomáš Tuhý ještě v roli českého policejního prezidenta.
Tomáš Tuhý ještě v roli českého policejního prezidenta. | Foto: Jakub Plíhal

Nástupní audience nového českého velvyslance se konala v sídle hlavy slovenského státu, její součástí byl slavnostní ceremoniál na nádvoří prezidentského paláce.

Tuhý novinářům řekl, že v rámci svého mandátu se chce zabývat i projektem zřízení Českého domu, jehož neexistenci při návštěvách Slovenska kritizoval prezident Miloš Zeman.

"Tento dům by měl sloužit nejen pro reprezentaci České republiky, to znamená pro možnosti uspořádávání různých výstav, ale chceme tím dávat prostor i například pro bilaterální spolupráci mezi jednotlivými kraji. To téma je stále otevřeno, celý projekt vyhodnocujeme," uvedl Tuhý.

Tuhý se již minulý týden sešel se šéfem slovenské diplomacie Miroslavem Lajčákem. Tématem schůzky byla podle slovenského ministerstva zahraničí kromě jiného debata o vztazích mezi oběma státy, jejichž vysokou úroveň čeští i slovenští politici dlouhodobě oceňují.

Tuhý skončil ve funkci šéfa policie na základě vlastního rozhodnutí k 31. říjnu. Mandát mu měl vypršet v dubnu příštího roku.

Z postu české velvyslankyně na Slovensku odešla letos koncem dubna Livia Klausová, manželka bývalého prezidenta Václava Klause. Ambasádu dočasně vedl jako chargé d'affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy