V čele Tokia poprvé stanula žena. Vyhrála, i když se podle oponentů "tolik maluje"

ČTK ČTK
1. 8. 2016 10:40
Juriko Koikeová předstihla své největší soupeře o víc než milion hlasů. Bývalá ministryně obrany teď musí napravit finanční problémy, se kterými se Tokio potýká před hostováním olympiády v roce 2020. Během své kandidatury se Koikeová setkala s řadou osobních útoků včetně nařčení, že "nelze svěřit Tokio ženě, která se tolik maluje".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Juriko Koikeová získala v nedělních volbách 2,9 milionu hlasů, čímž o více než milion hlasů předstihla své dva hlavní soupeře. Stala se první ženskou guvernérkou Tokia v historii. Hlavním úkolem bývalé ministryně obrany bude podle stanice BBC napravit finanční problémy japonské metropole, která bude v roce 2020 pořádat olympiádu.

"Povedu Tokio nebývalým způsobem, bude to Tokio, jaké jste nikdy neviděli," řekla Koikeová před slavícími příznivci.

Koikeová je sice členkou vládnoucí Liberálně demokratické strany (LDP) premiéra Šinzóa Abeho, avšak strana ji ve volbách nepodpořila, takže kandidovala jako nezávislá.

LDP na ni útočila už při její úspěšné kampani a bývalý tokijský guvernér Šintaró Išihara prohlásil, že "nelze svěřit Tokio ženě, která se tolik maluje". V kampani se objevilo mnoho osobních urážek, které zastánci Koikeové odsoudili, avšak bývalá ministryně řekla, že "se tím baví".

O úřad tokijského guvernéra se ucházelo 21 lidí a kromě Koikeové byli za další dva nejnadějnější kandidáty považováni politik Hiroja Masuda a novinář Šuntaró Torigoe. První skončil s 1,8 milionu hlasů a druhého zvolilo 1,3 milionu lidí.

Dva předchozí guvernéři Tokia odstoupili z funkce kvůli finančním skandálům. Minulý guvernér Joiči Masuzoe rezignoval v červnu kvůli obvinění, že z veřejných peněz platil dovolenou, umělecké předměty a knihy pro své děti. Řekl, že zákon neporušil, avšak přiznal etické pochybení ve výdajích.

Koikeová zanechala studií v Japonsku a v 70. letech odešla studovat do Egypta. Na univerzitě v Káhiře získala diplom ze sociologie. Hovoří arabsky, pracovala jako televizní moderátorka a do politiky vstoupila v roce 1992. Byla ministryní životního prostředí a později obrany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy