"Tohle svítí zeleně, tohle červeně." Ukrajinci se brání zbraněmi, kterým stěží rozumí

Rádio Svobodná Evropa Video Rádio Svobodná Evropa, Video
13. 6. 2022 14:20
Ukrajinští vojáci nutně potřebují západní zbraně. Naučit se s nimi bojovat proti Rusům za tak krátkou dobu ale nemusí být v některých ohledech snadný úkol. To se týká i francouzských samohybných houfnic Caesar, které jsou důležitou zbraní využívanou na frontě.
Ukrajinci používají novou francouzskou houfnici Caesar | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinský voják Hlib z dělostřelecké jednotky na Donbase řekl 8. června RFE/RL, že systém se sice snadno používá, ale největším problémem je jazyková bariéra. "Je to zahraniční vybavení, všechno je v angličtině," popisuje zkušenost s obsluhou.

Samohybné dělo ráže 155 mm, které je vysoce mobilní, dokáže zasáhnout ruské cíle vzdálené téměř 40 kilometrů. "Caesar umožňuje zaujmout palebnou pozici a zahájit střelbu do minuty. Střelba na cíl a opuštění pozice trvá tři až pět minut," říká v reportáži další ukrajinský voják Roman s tím, že mají potvrzených deset úspěšných zásahů do řad nepřátelského dělostřelectva a vojenské techniky.

Na používání západních zbraní ukrajinskou armádou upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz český generál Jiří Šedivý. Za jednu z nevýhod ukrajinské strany považuje značnou různorodost zbraní, které tamní armáda dostává ze Západu. "Je pak poměrně velký problém, jak různorodé zbraňové vybavení sjednotit do synchronizovaného použití," komentuje Šedivý. "Pokud to tak bude pokračovat, tak ukrajinská armáda bude souborem mnoha a mnoha zbraní, což jí v důsledku vytvoří určité potíže," dodává Šedivý.

Válka na Ukrajině - generál Jiří Šedivý o aktuální situaci na ukrajinské frontě | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Čelákovic. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, v hale jsou uskladněny autodíly, zřejmě i oleje a plynové lahve.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy