Záběry, které pobouřily Brity. Čistička do moře dva dny vypouštěla splašky z toalet

pru pru
27. 10. 2021 14:05
Britský fotograf Chris Pearsall před několika dny z dronu natáčel přístav Langstone na jihu Anglie. Jeho záběry odhalily, jak přilehlá čistírna odpadních vod nelegálně vypouští do moře nezředěné splašky. Ty podle fotografa vytékaly do zálivu nejméně 49 hodin. Za tu dobu na moři vytvořily rozlehlou hnědou skvrnu.
Video: Associated Press

Nekalé jednání čističky Budds Farm na jihu Anglie vyvolalo rozsáhlou kritiku mezi britskou veřejností i biology. Ti varují před tím, že společně s nezředěnými splašky se do moří vypouští i velké množství škodlivých chemikálií.

"Všechny chemické látky, od kterých se snažíme držet naše děti dál, protože jsou toxické, se přesně tady vypouští. A stejně tak toxické mohou být i pro veškerý mořský život," uvedl pro britský server BBC mořský biolog Alex Ford.

Budds Farm, která je největší čističkou v oblasti jižní Anglie, zpracovává splašky od více než 410 tisíc obyvatel a projde jí až 109 milionů litrů odpadních vod denně. Už v minulosti byla obviněna z jejich nelegálního vypouštění. Naposledy dostala kvůli svému protizákonnému jednání v červenci tohoto roku pokutu 90 milionů liber (v přepočtu 2,7 miliardy korun).

"Když jsem letěl s dronem nad vodou, nemohl jsem uvěřit tomu, co jsem viděl," uvedl pro BBC fotograf Pearsall. "Lidé na sociálních sítích byli v údivu, v jakém rozsahu se toto v zemi děje. A dochází k tomu neustále podél našich břehů. A to zkrátka musí přestat," dodal fotograf.

Incident s čističkou Budds Farm totiž není jediným případem nelegálního vypouštění splašků do britských vodních toků. Podle BBC se podobné případy staly v loňském roce po celé zemi až 400tisíckrát.

Zacházení se surovými odpadními vodami je v poslední době důležitým tématem i mezi britskými poslanci. Ochránci přírody je před několika dny kritizovali za zamítnutí zákona, který měl zavést nová pravidla pro vodovodní společnosti a zabránit tomu, aby se nezředěné odpadní vody dostávaly do britských moří a řek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy