Tohle je to nejhorší, co jsem kdy viděl, říká koroner

Martin Novák Radim Klekner Martin Novák, Radim Klekner
16. 12. 2012 10:47
Vrah, který zastřelil 20 dětí a sedm dospělých včetně své matky, vnikl do budovy násilím
Adam Lanza na fotografii z roku 2005
Adam Lanza na fotografii z roku 2005 | Foto: ABC News

Newtown - Výborný student a zároveň samotář, vyznavač "alternativního životního stylu" a podle všeho člověk trpící "určitou formou autismu". Nervózní, podivínský mladík. Tak popisují v prvních reakcích dvacetiletého Adama Lanzu lidé, kteří ho znali.

Lanza v černém oděvu s kuklou a v neprůstřelné vestě v pátek ráno vstoupil s pistolemi značek Sig Sauer a Glock ráže 9 mm do základní školy Sandy Hook v Newtownu ve státě Connecticut. Zastřelil tam dvacet malých dětí z první třídy. Osmnáct zemřelo na místě, dvě později v nemocnici.

Hlavní koroner státu H. Wayne Carver mezitím potvrdil, že zabity byly převážně děti ve věku šesti let, pouze čtyřem bylo sedm. Oběti, dvanáct děvčátek a osm chlapečků, byly zasaženy třemi až jedenácti střelami.

"Dělám tohle třetinu století," citovala Carvera televizní stanice CNN. "Mám možná trochu jiné vnímání než průměrný občan, tohle je ale to nejhorší co jsem já a mí kolegové v životě viděli."

O život přišlo ještě dalších sedm dospělých, mezi nimi i Lanzova matka Nancy, na kterou byly registrovány všechny zbraně útočníka včetně pušky značky Bushmaster ráže .223 koncipované tak, aby způsobila co největší vnitřní zranění. Ta měla být původně nalezená ve voze, v němž Adam přijel ke škole, později ale policie upřesnila, že vrah střílel právě z této útočné pušky. Vypálil z ní přes stovku ran.

Foto: Reuters

Vrah nakonec připravil o život i sám sebe, přivolaní policisté ho nalezli už mrtvého. Zabita byla i ředitelka školy a školní psycholožka a další čtyři učitelky.

Policie uvedla, že se střílelo ve dvou třídách, ale také i mimo budovu.

Hned v sobotu vyzvali zástupci Demokratické strany v Kongresu USA ke zpřísnění zákonů o nošení zbraní. Budou ale čelit velkému odporu republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů, která je pod silným vlivem zbrojařské lobby. V obchodu se střelnými zbraněmi se ve Spojených státech točí miliardy dolarů.

Jak uvedla místní policie, pachatel vnikl do budovy násilím, nebyl do ní nikým vpuštěn. Ředitelka školy nechala u vchodu nedávno instalovat nový bezpečnostní systém, Lanza ale zřejmě rozbil skleněnou výplň ve dveřích.

Matka chodila se syny na střelnici  

Deník The New York Times původně uvedl, že střelec oděný v "bojovém obleku" bez potíží prošel bezpečnostním systémem školy, protože její ředitelka mu otevřela. Ředitelka, která se také stala obětí masakru, znala podle listu Adama Lanzu jako bývalého žáka školy. Vrah ale školu nikdy nenavštěvoval. Některé americké zdroje uváděly, že jeho matka na škole dříve učila, i tato informace ale neodpovídá pravdě. V poslední době byla navíc bez práce.

Lidé rozsvěcují svíčky před kostelem v Newtownu, kde v pátek zemřelo rukou střelce 27 lidí, z toho 20 dětí.
Lidé rozsvěcují svíčky před kostelem v Newtownu, kde v pátek zemřelo rukou střelce 27 lidí, z toho 20 dětí. | Foto: Reuters

Vyšetřovatelé také našli jistý "velmi dobrý" důkaz ukazující na motiv střelby, pátrají však dále, řekl na sobotní tiskové konferenci policejní poručík Paul Vance. Ujistil, že se udělá vše pro objasnění tragédie. 

Podle posledních zpráv měl Lanza den před vražděním, podle všeho před školní budovou, slovní rozepři "se třemi z dospělých obětí střelby", když si chtěl vynutit vstup dovnitř. V úterý se navíc pokoušel v jednom z místních obchodů se zbraněmi koupit si pistoli.

Vance novinářům potvrdil, že na jiném místě ve městě se našla další mladíkova oběť a že se jedná o vrahovu matku, kterou Adam Lanza zabil v jejich domě před odjezdem ke škole. Policie v domě údajně našla také další zbraně: opakovací pušku značky Henry ráže .45, pušku značky Enfield ráže .30 a pušku značky Marlin ráže .22.

Velkou zálibu ve zbraních měla podle příbuzných právě vrahova matka, která na střelnici dokonce brala své syny.

Amerika je znovu v šoku, jako vždy po takových činech. Prezident Barack Obama při kondolenci rodičům těžko zadržoval slzy.

"Dnes nás navštívilo zlo," řekl guvernér Connecticutu Dan Malloy.

Staršího bratra Adama Lanzy Ryana vyslechla policie. Podle agentury AP řekl, že jeho bratr měl psychické problémy a naposledy se viděli přede dvěma lety. Ryan Lanza se zřejmě na útoku nijak nepodílel, uvedla AP s odvoláním na vyšetřovatele.

Americká média v prvních hodinách po činu mylně označila jako útočníka právě Ryana.

Vystačil si ve všem sám

Police nyní zjišťuje, zda Adam Lanza netrpěl nějakou diagnostikovanou nemocí. Jeden z jeho příbuzných totiž před policií uvedl, že vrah trpěl "určitou formou autismu". Policie vyslechla také otce obou bratrů Petera, o němž první zprávy uváděly, že ho jeho syn zastřelil také. Ten se s vrahovou matkou rozvedl před třemi roky a bydlel nedaleko Newtonu.

Foto: Masakr ve škole. Strach, pláč a shledání

Lanzovi spolužáci ze střední školy ho reportérovi deníku New York Times popsali jako člověka, který byl inteligentní, ale moc toho nenamluvil, neupoutával pozornost.

Nápadný byl jen tím, že měl často ruce v kapsách a nepoužíval Facebook. Studijní výsledky měl prý nadprůměrné.

Spolužák, který s ním kdysi seděl v lavici uvedl, že za celý rok toho Lanza řekl "velmi málo."

"Je o něm rozhodně možné říct, že to byl génius," řekl deníku The Washington Post, další ze spolužáků, Alex Israel. "Byl velmi tichý, vystačil si ve všem sám."

O uzavřenosti hovoří i sousedka z ulice, kde rodina Lanzových bydlela. "Byl to samotář. Vůbec nevím, kdo byli jeho přátelé a zda měl nějaké."

Newtown je malé městečko, žije tam zhruba třicet tisíc lidí. Většina z nich dojíždí za prací jinam. Bylo pokládáno za jedno z pěti nejbezpečnějších ve Spojených státech.

Vrahův spolužák ze základní školy, který si nepřál být jmenován, řekl agentuře Reuters, že Adam Lanza "obdivoval Japonsko" hlavně kvůli videohrám, ve kterých se objevují Pokémoni.

Páteční masakr je nejhorší v USA od roku 2007, kdy student v univerzitním areálu ve Virgínii postřílel dvaatřicet lidí. Letos střelec připravil o život dvanáct osob na premiéře filmu Temný rytíř povstal v Denveru.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy