"To už nesmíme ani do obchodu?" Běloruská policie zadržela v ulicích desítky lidí

ČTK ČTK
22. 11. 2020 14:29
Běloruská policie na pravidelných víkendových protivládních protestech zadržela dohromady více než 300 lidí a mnohé z nich zbila. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ochránce lidských práv. V ulicích hlavního města Minsku byly podle agentury Reuters opět tisíce lidí, policie na některých místech zasahovala zábleskovými granáty.
Protesty v Bělorusku
Protesty v Bělorusku | Foto: Reuters

Organizátoři protestu tentokrát dali lidem instrukci, aby se shromáždili po skupinkách na různých místech Minsku, než se spojí do většího davu, což má policii ztížit případné zásahy. Organizace pro lidská práva Vjasna v neděli uvedla, že dosud bylo zadrženo nejméně 304 lidí. Běloruský server Tut.by informuje, že ráno do minských ulic vjela kolona speciální techniky. Podle svědků, na něž se odvolává agentury Interfax, šlo o vojenskou techniku.

Dramatická situace se udála ve Frunzenské čtvrti v Minsku. Vedle místního obchodu s potravinami se shromáždilo asi 1000 lidí. Když na místo přijeli příslušníci silových orgánů, mnoho protestujících se rozešlo, zůstalo jich asi jen 70. Policisté dali zbylým lidem jednu minutu na to, aby se rozešli, načež se jeden z přítomných mužů zeptal: "To už nemůžeme ani do obchodu?" Nato ho policisté popadli a odvlekli do přistavené dodávky," píše Tut.by s odvoláním na očitého svědka z místa.

Naopak například v Jihozápadní čtvrti se policistům shromážděné lidi rozehnat nepovedlo. Protestující zvedli ruce nad hlavu a na řadu naproti stojících policistů volali: "On (Lukašenko) vás nechá na holičkách!"

ohutné demonstrace se konaly už 15. neděli v řadě. O předchozích dvou nedělích policie zadržela vždy na 1000 lidí. Podle agentury DPA se dnes demonstrace konaly i v jiných běloruských městech. Dnešní akce v Minsku se konala pod heslem "Pochod proti fašismu". Organizátoři tak reagovali na nařčení ze strany Lukašenka, že jsou fašisti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy