Hořkosladká dohoda o klimatu. Čína a Indie prosadily, že svět uhlí ještě nezavrhne

Jana Václavíková Dominika Perlínová ČTK Jana Václavíková, Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2021 21:00
Představitelé téměř 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami.
John Kerry v Paříži.
John Kerry v Paříži. | Foto: Reuters

USA a Čína se dohodly na spolupráci při snižování emisí

Delegace Spojených států a Číny přišly ve středu s překvapivým oznámením - zástupci dvou největších producentů emisí oxidu uhličitého budou spolupracovat, aby dosáhli cíle stanoveného v Pařížské dohodě. Tedy aby nestoupla teplota o více než jeden a půl stupně oproti předindustriální době.

V prohlášení země uvedly, že toho chtějí docílit omezováním emisí metanu, přechodem k čisté energii a dekarbonizací, a to ještě v tomto desetiletí. 

Jejich spolupráce byla podle britské stanice BBC vřele přijata, odborníci a aktivisté ale upozorňují, že musí následovat konkrétní sliby. Genevieve Maricleová ze Světového fondu na ochranu přírody označila prohlášení za "novou naději" pro dosažení teplotního limitu. Bývalý australský premiér Kevin Rudd mluví o velkém kroku. "Současný stav mezi Čínou a Spojenými státy je hrozný, takže tato jejich shoda je důležitá," myslí si muž, který se nyní podílí na mezinárodních klimatických dohodách. 

 

Právě se děje

Další zprávy