Hořkosladká dohoda o klimatu. Čína a Indie prosadily, že svět uhlí ještě nezavrhne

Jana Václavíková Dominika Perlínová ČTK Jana Václavíková, Dominika Perlínová, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2021 21:00
Představitelé téměř 200 zemí světa se v sobotu na konferenci COP26 ve skotském Glasgow shodli na společném znění dohody o dalším postupu v boji s klimatickými změnami.
Foto: Jakub Plíhal

Konec uhlí, ale bez největších znečišťovatelů

Velkým tématem klimatické konference byl také konec těžby uhlí. To je nejvíce znečišťujícím fosilním palivem a emise skleníkových plynů z jeho spalování jsou jedním z největších přispěvatelů ke změně klimatu.

Velcí znečišťovatelé, jako jsou Polsko, Chile, Maroko nebo Vietnam, se na konferenci zavázali k postupnému ukončení výroby elektřiny z uhlí a k zastavení stavby nových uhelných elektráren. Signatáři slíbili, že vyřadí své uhelné elektrárny z provozu do roku 2030 v případě velkých ekonomik a do roku 2040 v případě chudších zemí. 

Dohodu podle britské stanice BBC podepsalo 40 zemí a desítky mezinárodních organizací a bank. Nicméně hlavní znečišťovatelé jako Čína, Spojené státy, Austrálie nebo Indie se zatím k dohodě nepřipojili.

Konec uhlí podpořila i Jihoafrická republika, která je momentálně na elektřině z uhlí závislá. Skupina bohatých států, včetně Evropské unie, podle nové dohody zemi přispěje 8,5 miliardy dolarů (asi 187 miliard korun) na přechod na ekologičtější zdroje.

 

Právě se děje

Další zprávy