"To je ruský člověk: všem odpustil a všechny miluje." Prelátovi se nelíbí kácení soch

ČTK ČTK
16. 6. 2020 10:38
Vysoce postavený prelát ruské pravoslavné církve se podle agentury Interfax ozval proti odstraňování památníků historických osobností, které byly rasisty, otrokáři či obchodníky s otroky. Nejde prý o rasový problém, ale o boj o moc ve Spojených státech.
Poničená socha Kryštofa Kolumba v Bostonu, které někdo přes noc uřízl hlavu.
Poničená socha Kryštofa Kolumba v Bostonu, které někdo přes noc uřízl hlavu. | Foto: Reuters

I Rusové podle něj ve svých dějinách zažívali otroctví po staletí na vlastní kůži, ale už to nemají vůbec za zlé ani Tatarům, ani Turkům, ke kterým jezdí utrácet o dovolených.

"Rusy po statisících Tataři prodávali do otroctví, na Krymu býval největší trh s otroky. Tři sta let jsme trpěli pod knutou. Ale cožpak (ruský car) Ivan Hrozný za to vyhladil celý národ? Ne! Jsme teď občané jedné země a vzájemně se přátelsky doplňujeme," prohlásil šéf komise moskevského patriarchátu pro záležitosti rodiny Dimitrij Smirnov.

Dodal, že "žádného Rusa ani nenapadne Tatarům něco vyčítat". "Turci napáchali tolik hrůz na Slovanech, ale my teď k nim jezdíme a o dovolených jim přivážíme polovičku ruského rozpočtu. To je ruský člověk - všem odpustil a všechny miluje, jak mu Bůh nařídil," uvedl Smirnov.

Duchovní podle Interfaxu argumentoval též tím, že i vládci afrických kmenů prodávali část svého lidu do otroctví, a majiteli otroků byli podle něj i starozákonní praotcové Abrahám, Izák a Jákob: "Je možné, že tito svatí, kteří nám dali vzor rozumného, božího člověka, byli nesprávní a vinní? S čím pak zůstaneme, na koho se budeme orientovat? Už snad chystají správné vzory?"

Prelát také odsoudil počínání demonstrantů ve Spojených státech, kteří se během protestů po zabití černocha bělošským policistou podle něj dopouštějí žhářství a rabování. "Je jasné, že se v USA odehrává boj o moc, že se uměle organizují nepokoje. Ale každý si může odpovědět na prostou otázku, zda je pro něj důležitější beztrestně si odnést televizi či tenisky z vydrancovaného supermarketu, anebo zůstat člověkem."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy