Hororová srpnová noc. Nejdřív se nám ulevilo, popisuje svědek chemický útok

Video Video, Lékaři bez hranic
11. 4. 2021 11:00
Na 21. srpna roku 2013 Imad Youssef nikdy nezapomene. Mrazí ho, když se zpětně dívá na záběry sanitek projíždějících troskami rodného města. Syrská vláda na předměstí Damašku v oblasti Ghúta podnikla nálet s pravděpodobným použitím chemických zbraní. Auta evakuovala tisíce lidí. Pomoct se snažil i pětapadesátiletý Imad. 
Lékaři bez hranic - Imad Youssef | Video: Lékaři bez hranic

Zdravotníci ve třech nemocnicích podporovaných Lékaři bez hranic ten den ráno ošetřili 3600 lidí. Všichni vykazovali známky kontaktu s jedovatou látkou. Měli potíže s dýcháním, tekly jim sliny, byli paralyzovaní. Zemřelo 355 z nich. Přesný počet obětí tohoto útoku není známý. Obecně se uvádí od 300 do 2 tisíc mrtvých.

Deset let válečného konfliktu v Sýrii
Autor fotografie: Olympia / Facebook

Deset let válečného konfliktu v Sýrii

Válka v Sýrii vypukla 15. března 2011. Tento seriál vychází k příležitosti 10letého výročí syrské války. Lékaři bez hranic v zemi působili již od začátku konfliktu. Podporovali síť syrských lékařů, posílali do země další personál, opravovali nemocnice a kliniky, dováželi do země zdravotnický materiál a na dálku podporovali i další zařízení. Uplynulo celé desetiletí a miliony Syřanů potřebují pomoc i nadále. Proto zůstávají i Lékaři bez hranic.

Zdroj: Aktuálně.cz

Imadovi bylo jasné, že v Ghútě s rodinou zůstat nemůže. Stejně jako spousta dalších Syřanů se usadil v Idlíbu poblíž tureckých hranic. Životní podmínky na severozápadě země jsou otřesné. Skoro tři miliony lidí v regionu závisí na humanitární pomoci. Nemají přístup k vodě, jídlu, zdravotní péči a vzdělání. Někdy se jim nedaří zajistit ani střechu and hlavou. 

Víc než polovinu tamní populace, přes 12 milionů Syřanů, válka v zemi připravila o domov. Spousta z nich odešla do zahraničí, zbytek se jakožto vnitřně vysídlení snaží čelit mnoha překážkám. Jejich situaci ještě zhoršila ekonomická krize. Právě loni zaznamenala hodnota syrské libry největší propad vůči dolaru, a to o 98 procent. Podepsalo se na tom více faktorů: pokles iráckého dináru, americké sankce, ale i pandemie covidu-19. 

Youssefa proto občas přepadá strach, jestli všechny oběti, které už přinesli, nebyly zbytečné. "Dělám si starosti o osud své rodiny a jiných vysídlených lidí, kteří za tuto revoluci tvrdě zaplatili. Snad tyto životy nepřišly vniveč. Snad. Dá-li Bůh."

 

Právě se děje

Další zprávy