Tisíc židovských poutníků zastavil koronavirus. Uvázli u hranic v "zemi nikoho"

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2020 15:15
Více než tisíc poutníků z řad chasidských Židů neustává v pokusech dostat se z Běloruska na Ukrajinu, přestože ukrajinská vláda ve snaze omezit šíření koronaviru uzavřela hranice a zakázala cizincům vstup do země. Uvedla to ve středu agentura Interfax-Ukrajina, která se odvolává na komuniké pohraničníků. Ti ujistili, že situaci mají pod kontrolou, s ostrahou jim pomáhá policie a národní garda.

Tisíce židů každoročně podnikají pouť do ukrajinského města Umaň k hrobu zakladatele chasidského společenství rabína Nachmana na svátek Roš hašana, tedy v období kolem židovského Nového roku. Ten letos připadá na 18. až 20. září. Letos se poutníkům postavilo do cesty rozhodnutí ukrajinské vlády zavřít hranice, a tak poutníci uvázli v "zemi nikoho" mezi Běloruskem a Ukrajinou. Běloruské hranice od pondělí překročilo nejméně 1064 izraelských občanů, včetně 242 dětí, uvedla podle agentury AFP běloruská pohraniční stráž. Další poutníci dorazili z Francie, Británie a Spojených států.

Na místo přijel náčelník pohraniční služby Serhij Dejneko, který poutníkům vyčetl, že o rozhodnutí vědí už tři týdny. "Chápu vaše tradice a zvyky, chápu, jak moc je pro vás důležité dostat se do Umaně. Letos to ale není možné. Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, že je vstup cizinců do země zakázán, aby se zabránilo šíření koronaviru," řekl.

Na fotografiích pořízených na místě jsou vidět lidé se zavazadly a v tradičním oděvu, jak pospávají na rozložených kartonových krabicích či kufrech přímo na silnici. "Noc jsem strávil v autobuse, ale většina dalších byla v noci přímo na silnici. Někteří nasbírali dříví v lese a rozdělali ohně," popsal situaci agentuře Reuters jeden z poutníků. Mluvčí ukrajinské pohraniční stráže ujistil, že poutníci pravidelně dostávají pitnou vodu a jídlo. Na místě jsou i zdravotníci.

Poutníci se tento týden pokusili na Ukrajinu dostat i přes výzvy ukrajinské a izraelské vlády, aby se letos do Umaně nevydávali. Také Izrael přijal kvůli šíření koronaviru tvrdá opatření a od pátku, tedy prvního dne svátku Roš hašana, v zemi začne platit celostátní karanténa. Ukrajinské úřady však očekávají, že se na hranicích v nejbližších dnech objeví další stovky poutníků.

Běloruský Červený kříž sdělil, že poutníci nemají zdroje pro uspokojení základních potřeb, proto jim poskytuje pomoc. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko Ukrajinu obvinil, že se kvůli uzavření hranic stovky lidí ocitly na neutrálním území. Ukrajinská vláda však trvá na tom, že nebude cestovní omezení měnit. Kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvala běloruské úřady, aby lživými prohlášeními nevyvolávaly u poutníků marné naděje, že se hranice otevřou. Prý jde o pomstu za to, že Kyjev odmítl uznat Lukašenkovo vítězství v srpnových prezidentských volbách.

Do Umaně, která má asi 80 tisíc obyvatel, navzdory zákazům už dorazily tisíce poutníků, uvedla AFP. Minulý týden museli být dva poutníci vyhoštěni, protože zničili zábrany u rabínova hrobu. Úřady poutníkům měří teplotu a vybízejí k nošení roušek. Do města ve středu dorazilo 560 policistů z ostatních končin Ukrajiny, včetně oddílu psovodů se psy, aby pomohli místním policejním silám udržet ve městě pořádek v průběhu svátku, uvedl list Ukrajinska pravda.

Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní počet 76 úmrtí spjatých s nákazou novým koronavirem. Za úterý přibylo 2958 nových případů onemocnění covidem-19, které nový koronavirus způsobuje. Z toho 504 jich podle médií muselo být hospitalizováno.

Do Umaně každoročně proudí desetitisíce židovských poutníků, aby se poklonili hrobu rabína Nachmana z Braclavi, jednoho ze zakladatelů ortodoxního chasidského směru judaismu. Chasidismus se zformoval v první polovině 18. století v Haliči a na západní Ukrajině. Jeho zakladatelem byl rabín Israel ben Eliazar zvaný Baal Šem Tov, za jehož vnuka je Nachman (1772-1810) považován.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Liverpool získal útočníka Jotu za více než miliardu korun

Fotbalisty Liverpoolu posílí portugalský útoční Diogo Joga z Wolverhamptonu. Úřadující anglický mistr zaplatí podle BBC za třiadvacetiletého hráče 41 milionů liber (1,2 miliardy korun). Další čtyři miliony liber mohou Wolves získat dodatečně na bonusech.

Jota působí v Anglii od roku 2017, kdy přišel do Wolverhamptonu na hostování z Atlética Madrid. O rok později do klubu přestoupil natrvalo za 18 milionů eur (nyní 481 milionů korun). Portugalský reprezentant za Wanderers odehrál 131 soutěžních zápasů a dal 44 gólů. Na Anfieldu podepsal smlouvu na pět let.

Do týmu kouče Jürgena Kloppa přišel tento týden i španělský záložník Thiago Alcántara z Bayernu Mnichov za 20 milionů liber (585 milionů korun). Přestupová částka se může zvýšit až o pět milionů liber. Před novou sezonou posílil Liverpool také řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy