Homs kontroluje armáda, tisíce Syřanů se vracejí domů

ČTK ČTK
10. 5. 2014 15:58
Návrat lidí do města ale komplikují nálože a miny, které na různých místech zanechali či nastražili rebelové.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Homs - Tisíce Syřanů se poprvé po téměř dvou letech vracely do města Homs, nad kterým v pátek po dlouhých bojích a evakuaci vzbouřenců převzala kontrolu armáda.

Rodiny se na místě přesvědčují, zda se mají do válkou poničeného města natrvalo vrátit, napsala agentura AFP.

"Můj dům byl zcela zničený a spálený, ale našel jsem nějaké fotografie. Budou mi připomínat krásné dny, které jsme zde prožili," cituje agentura AP jednoho obyvatele, který se Homsu vrátil.

Spálené domy a nastražené miny

"Můj ty bože, už dnes budeme spát ve svých domech. I když domy nejsou připravené, budeme při stavbě našich domovů pomáhat jeden druhému," řekl jiný z příchozích mužů.

Návrat lidí do města ale komplikují nálože a miny, které na různých místech zanechali či nastražili rebelové.

Tři různé exploze tak podle AP zabily jednoho muže, jednu ženu a jedno dítě. Nejméně pět vojenských aut projíždí městem a hledá výbušniny.

V červnu budou volby

Někteří obyvatelé podle AP obviňují také vzbouřence, že vykradli a spálili jejich domy.

Skupinka mladých přívrženců vlády kráčela městem s fotografiemi syrského prezidenta Bašára Asada.

Opětovné získání kontroly nad Homsem je podle agentur jeho velkým vítězstvím před volbami plánovanými na 3. června, v nichž s největší pravděpodobností získá další mandát k tvrdému potlačování rebelů.

Město revoluce

Homs je někdy označován za hlavní město revoluce. Má za sebou nejtěžší boje a vytrvalý odpor proti několika armádním ofenzivám.

Odsun opozičních bojovníků z města, který byl dohodnut za zprostředkování Ruska a Íránu, skončil v pátek a týž den nad Homsem převzala kontrolu armáda.

Ramí Abdar Rahmán z exilové opoziční skupiny, která sídlí v Londýně, označil evakuaci opozice z Homsu za "prohru mezinárodního společenství".

"Byla to legendární operace odporu, která čelila dvouletému obležení, a navzdory tomu svět zůstal nečinný. Je to mediální vítězství režimu v Damašku, neboť Homs byl symbolem syrské revoluce," prohlásil.

Občanská válka v Sýrii trvá tři roky a podle opozice si vyžádala životy více než 150 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy